Stomie je chirurgicky vytvořený vývod některého vnitřního orgánu na povrch těla. Nejčastěji je takto ošetřeno tenké či tlusté střevo a močovod, proto se vývod většinou nachází na pravé nebo levé straně břicha. Stomií samovolně odchází střevní obsah nebo moč, a proto na něj musí být napojen sběrný vak, kterému se říká stomický sáček.
Základní přehled typů stomií, které mají pacienti v České republice, zahrnuje:
- kolostomii – vyústění tlustého střeva – vyskytuje se nejčastěji, v 69 % případů,
- ileostomii – vyústění třetí (poslední) části tenkého střeva – v 18 % případů,
- urostomii – vyústění močových cest – v 9 % případů,
- kombinované a jiné stomie – ve 4 % případů.
Jaké jsou důvody k vytvoření stomie?
Existuje celá řada nemocí, které samy o sobě nebo z důvodu nečekaných komplikací mohou být příčinou zavedení stomie. Lékaři k tomu zákroku přistupují velmi často u onkologických pacientů (asi polovina pacientů se stomií prodělala nádorové onemocnění střev), což je mezi veřejností obvykle známo. Stomie však může být důsledkem dalších zdravotních problémů, např. chronického zánětlivého střevního onemocnění (ulcerózní kolitidy, Crohnovy choroby), náhlé příhody břišní, vrozených vývojových vad, úrazů, neléčených zánětů močových cest či poškození tkání, např. při ozařování.
Jak dlouho má pacient stomii?
Otázka trvání umělého vývodu je u každého pacienta vždy individuální. U akutních potíží se může jednat jen o krátkodobé řešení, než se podaří vyléčit jiný zdravotní problém. Některé nemoci vyžadují delší čas hojení, až v řádu let. Asi polovina stomií je po nějakém čase zanořena zpět do těla. U části stomiků je stomie vyvedena trvale, například pokud je nefunkční konečník.
Je vytvoření stomie vždy naplánované?
Není. V menším počtu případů se může stát, že se pacient vzbudí po operaci a dozví se, že jedinou šancí na vyřešení jeho zdravotního problému bylo vytvoření stomie. S touto situací se může setkat kdokoliv z nás, zejména pokud došlo k rozsáhlému úrazu břicha. Také u některých plánovaných operačních výkonů, kdy se předem se stomií nepočítá, musí být každý pacient poučen o možnosti nečekaného nálezu na operovaném orgánu, který povede k nutnosti založení umělého vývodu.
Pro některé nemocné je zavedení umělého vývodu jedinou nadějí na zlepšení jejich závažných zdravotních potíží, nebo dokonce na život, neboť jejich nemocný orgán by se bez odlehčení v podobě stomie nedokázal vůbec vyléčit. Proto někteří stomici říkají, že po operaci se jim život o mnoho zlepšil, když netrpí takovými bolestmi či jinými problémy.
Co obnáší péče o stomii?
Pro stomiky je péče o stomii alfou a omegou denního života. Stomických pomůcek existuje dnes celá řada, navíc každá stomie je svým způsobem unikátní, a proto pacienti zejména v prvních dnech a týdnech po operaci potřebují velkou podporu odborníků. V nemocnici se setkávají se speciálně vyškolenými zdravotníky, kterým se říká stomasestry. Každý stomik se musí naučit správně měnit stomickou pomůcku, ošetřovat kůži v okolí stomie, řešit drobná poranění a potíže. Nepřímo do tohoto spadá také porozumět principu vyprazdňování postiženého orgánu, což mnoho stomiků postupně vede k úpravám stravovacích návyků.
Jaká je kvalita života stomiků?
Lze opodstatněně říci, že nepohodu se stomií lze z velké části eliminovat. Díky široké nabídce dostupných pomůcek, odborné pomoci a kvalitní edukaci si každý stomik může najít takový systém péče, okruh pomůcek a způsob života, které mu nejlépe vyhovují. V ideálních případech se stomici nemusí obávat návštěvy bazénu či sportoviště, odjet na dovolenou, pracovat a dělat všechny činnosti, které vykonávali i před stomií.
(paf)
Zdroj:
https://www.ilco.cz/