1. Návyky si osvojte hned po vyvedení stomie
Zdravá kůže v okolí stomie je důležitým faktorem v prevenci stomických komplikací, přispívá ke kvalitě života stomika a samozřejmě snižuje finanční i organizační zátěž při léčbě. Pacienti by neměli podceňovat osvojení nových návyků ihned po vyvedení stomie. Jen tak je možné nastavit úspěšnou dlouhodobou péči o kůži v okolí stomie.
2. Na hygieně v okolí stomie záleží!
Zátěží pro kůži v okolí stomie může být nejen používání nevhodných pomůcek a neznalost sortimentu pro stomiky, ale i nedostatečná či špatně prováděná hygiena.
3. Udržujte správné pH pokožky
Zdravá kůže má mírně kyselé pH (4,0–6,0), které slouží jako ochrana před škodlivými patogeny. Díky správné hodnotě pH si kůže udržuje pevnost a funkci ochranné bariéry. Změny v pH pak přispívají k rychlejšímu narušení pokožky, což představuje pro stomiky řadu nepříjemností a bolestivých stavů.
4. Zabraňte neblahému působení trávicích enzymů
Trávicí enzymy, které jsou nezbytné pro proces zpracování stravy a v trávicím ústrojí jsou nutné a prospěšné, představují při kontaktu s pokožkou riziko – poškozují kůži v okolí stomie a narušují protektivní funkci kůže. Mají totiž pH přibližně na hodnotě 7. Protékání střevního obsahu nebo únik moči okolo vývodu jsou proto za všech okolností nežádoucí.
5. Výběr vhodných pomůcek je klíčový
Klíčovým faktorem v ochraně peristomální kůže je výběr vhodných pomůcek a jejich používání předepsaným způsobem. Stomici by se proto měli dobře seznámit nejen s různými typy sběrných sáčků a stomických podložek, ale také s přípravky k odstranění lepivých materiálů, s čisticími a ochrannými prostředky či materiály sloužícími k vyrovnání nerovností okolo stomie.
6. Naučte se odstraňovat lepivé materiály
Lepivé materiály, které zajišťují dobrou přilnavost podložek, je potřeba při výměně sáčku pečlivě, ale šetrně odstraňovat. Díky tomu bude nová pomůcka dobře držet a plnit svoji funkci. Spreje nebo ubrousky umožní důkladné očištění kůže od zbytku lepidla a mohou obsahovat hojivé složky, které kůži zároveň ošetří. Pro stomiky s citlivou nebo podrážděnou kůží jsou vhodnější přípravky bez obsahu alkoholu.
7. Používejte ochranné prostředky
Ochranné prostředky ve formě sprejů či krémů pomáhají chránit peristomální kůži před působením látek obsažených ve střevním obsahu nebo v moči, pokud by se dostaly na kůži. Jejich další funkcí je chránit kůži před narušením souvisejícím s opakovanými výměnami pomůcek.
8. Vyhněte se maceraci okolní kůže
K častým komplikacím patří macerace kůže v okolí stomie. Řádné vysoušení pokožky před aplikací nových sáčků je v prevenci macerace stejně důležité jako například používání ochranného pudru, který absorbuje nadbytečnou vlhkost a zklidňuje již podrážděnou kůži, nebo používání vkládacích kroužků, které dokážou řešit maceraci kůže díky vysoké absorpci.
9. Vyrovnejte nerovnosti v okolí vývodu
Příčinou nežádoucího podtékání střevního obsahu, a tedy opakovaného dráždění kůže v okolí vývodu mohou být také nerovnosti v tomto místě. V takových situacích jsou vhodné zmíněné vkládací kroužky, vyrovnávací destičky či pásky.
10. Nepřestávejte se zajímat o nové materiály pomůcek
Materiály využívané na pomůcky pro stomiky se neustále vyvíjejí a na trh přicházejí nové, moderní produkty. Nevyhovující pomůcky tedy není nutné používat dlouhodobě, a je možné je nahrazovat jinými. I pomůcky, které se v určitou chvíli jeví jako vyhovující či dostatečné, nemusejí pacientům později vyhovovat. Proto je zcela namístě stále zkoušet nové typy pomůcek i jejich další příslušenství.
(pak)
Zdroje:
https://www.wcetn.org/assets/Journal/2018/WCET%20Vol%2038.1%20supplement%202018%20LR.pdf
https://www.ilco.cz/pomucky/prislusenstvi-peci-stomii/
https://nurses.uroweb.org/wp-content/uploads/EAUN_IU_Guidelines_EN_2009_LR.pdf