Desatero pro lepší život s revmatoidní artritidou
Trpíte-li tímto nepříjemným a často bolestivým onemocněním, můžete udělat pár věcí, které vám ho pomohou lépe snášet. Nechte se inspirovat následujícími tipy a praktickými radami.
Trpíte-li tímto nepříjemným a často bolestivým onemocněním, můžete udělat pár věcí, které vám ho pomohou lépe snášet. Nechte se inspirovat následujícími tipy a praktickými radami.
- Lékař: K řešení revmatoidní artritidy vždy potřebujete revmatologa, specialistu na diagnostiku a léčbu této nemoci a dalších s ní souvisejících. Jedině ten stanoví přesnou a často i složitější terapii, včetně předepsání antirevmatik či biologické léčby. Zvláště před nasazením posledně jmenovaného musí lékař zhodnotit váš celkový zdravotní stav a vyloučil možnost infekčního onemocnění.
- Informace: Vždy je důležité dozvědět se o nemoci co nejvíce. Kromě rozhovoru s lékařem vám pomohou i různá sdružení revmatiků, například Revma Liga. Výzkumy ukazují, že lidé, kteří mají dostatek informací, mají větší pocit kontroly nad svou nemocí a životem.
- Léky: Mějte po ruce léky, které zmírňují bolesti. Pokud vám je lékař předepsal a vy je neužíváte, riskujete vážné poškození kloubů.
- Cvičení: Snažte se zůstat aktivní, i když trpíte artritidou. Pravidelné cvičení vám pomůže vybudovat silné svaly, zlepší pružnost a zachová mobilitu. Vhodný je pohyb ve vodě.
- Odpočinek: I když je cvičení důležité, musí být vaše aktivita v rovnováze s relaxací. Odpočinek zlepšuje zánět kloubů a zmírňuje bolesti. Obecně platí, že jsou lepší kratší přestávky během dne než zůstat celý den v posteli.
- Ochrana kloubů: Nemůžete-li si během dne lehnout, v případě únavy používejte chodítka a různé pomůcky, které uleví bolavým kloubům.
- Emocionální podpora: Život s artritidou může být obtížný, protože onemocnění je bolestivé a velmi nepředvídatelné. Jeden den se můžete cítit fajn, další stěží vstanete. Nečekejte, až přijde deprese, a požádejte včas o pomoc své blízké nebo psychologa.
- Imunita: Nemoc a léky, které užíváte, mohou zvyšovat riziko vzniku jiných onemocnění. Posilujte imunitu, a především se vyvarujte stresu.
- Jídelníček: Neexistuje samozřejmě žádná revmatoidní dieta. Ale některé potraviny napomáhají vzniku zánětu nebo potlačují účinky léků, například živočišné tuky, proto se poraďte o vhodné stravě s lékařem.
- Potravinové doplňky: Mezi důležité patří kyselina listová, která snižuje vedlejší účinky některých léků na artritidu.
(aši)
Zdroj: www.webmd.com