Říká se, že charita je vůbec nejdůležitější lidskou ctností. Snad všechna náboženství a starověká písma o ní hovoří jako o darech potřebným. Všichni víme, že lidská krev je nenahraditelná a ti, kteří ji potřebují, jsou v nouzi, již si zdravý jedinec dovede jen velmi těžko představit. Darovat krev je tak jedním z nejušlechtilejších činů, které můžete vykonat. Proč se nebát a darování krve podstoupit?
1. Potřeba je velká
K nejčastějším příjemcům krevních transfuzí patří pacienti s rakovinou. Nejsou ale jedinými. Darovaná krev se denně používá při chirurgických zákrocích, pro oběti nehod, příjemce transplantovaných orgánů a jedince s popáleninami. Potřeba krve je velká a každá darovaná krev velmi brzy najde využití.
2. Krev může být uchovávána pouze po omezenou dobu
Požadavek na krev nezřídka přichází bez varování. I někdo s tou nejbezvadnější kondicí nemůže vyloučit, že v příštích okamžicích nebude bojovat o život, jenž bude záviset na pár litrech darované krve. Aby bylo možné zajistit, že každý člověk v případě potřeby dostane dostatečné množství krve, je nezbytné, aby v každém okamžiku bylo dostupné dostatečné množství krve všech krevních skupin. Krev lze ale uchovávat pouze po omezenou dobu, proto je nutné ji neustále odebírat znovu. Každý den.
3. Pomáháte sami sobě
Nikdy nevíte, kdy budete krev potřebovat zrovna vy. A nikdy nevíte, od koho se vám případně dostane. Pokud vůbec. To neví nikdo. Je spravedlivé očekávat od někoho, že se s vámi podělí o jednu z nejcennějších věcí, které má, o vlastní krev, když nejste ochotní udělat totéž pro ostatní? Darováním krve tak mimo jiné v podstatě pomáháte sami sobě. Nikdy nevíte, kdy se to bude hodit.
4. Protože můžete
Ačkoliv ve většině států musí být dárci minimálně 17 let, neexistuje žádná horní věková hranice, která by zakazovala darovat krev. Někteří lidé chodí darovat krev i v 80 letech. Jediným omezujícím faktorem je tedy zdravotní stav. Pokud můžete darovat, měli byste to udělat.
5. Preventivní prohlídka zdarma
Abyste mohli darovat krev, musíte být stoprocentně zdraví. Než budete uznáni jako vhodní dárci, projdete proto vstupním vyšetřením, které otestuje vaši vitalitu – zdravotníci vám změří teplotu, pulz, krevní tlak a hladinu hemoglobinu. Darovaná krev bude navíc testována na několik infekčních chorob. O výsledcích budete samozřejmě informováni. Co z toho všeho plyne? Že podstoupíte bezplatnou preventivní prohlídku, která v případě, že vaše zdraví nepotvrdí, může včas odhalit skrytá nebezpečí a umožnit vám je začít řešit.
6. Zjistíte svou krevní skupinu
Řada lidí nezná vlastní krevní skupinu a její Rh faktor. To je ale velká chyba, protože v případě, že by vám byla podána krevní transfuze neidentické skupiny, organismus by krev odmítl. Co si pod tím představit? Okamžitou imunologickou reakci, shlukování a rozpad krvinek darované krve. Výsledkem by byly akutní zdravotní problémy, které by mohly vyústit až v selhání ledvin, hemolytickou anémii, šok a smrt. Před darováním krve je vám ale krevní skupina zjištěna a tato informace, včetně všech souvisejících podrobností, je zapsána do karty dárce.
7. Zachráníte několik životů
Dva litry krve mohou pomoci zachránit život 3 až 4 lidem. Darování krve je tak jedinečným gestem laskavosti, soucitu a respektu k lidskému životu. Ze skutečnosti, že jste někomu zachránili život, plyne ohromné osobní uspokojení. Fakt, že jste zdraví a že ji můžete darovat, je sám o sobě odměnou. A vědomí, že jste to udělali, neobyčejně nadlehčuje a přispívá k pocitu nefalšovaného a skutečného vnitřního štěstí.
8. Postaráte se o své blízké
Podle statistik potřebuje do 72 let krevní transfuzi 1 ze 3 osob na celém světě. To znamená, že v určitém okamžiku bude mít každý z nás přítele, souseda, člena rodiny nebo kolegu, který bude krevní transfuzi potřebovat. Pokud to nebudete přímo vy. Darováním krve tak de facto přispíváte do jakéhosi hromadného úložiště, které funguje jako zdroj pro všechny (nejen) blízké osoby a jednou možná poslouží i vám.
9. Nic neztratíte
Na rozdíl od všeobecně panujícího přesvědčení darování krve vůbec nemusí znamenat, že budete slabí, unavení a malátní. To je značně individuální, a pokud si po odběru dopřejete 15 minut doporučeného klidu, nemusí vás něco takového vůbec potkat. Podle statistik osoba, která daruje krev, většinou neztratí ani jeden z běžných pracovních dní a může po darování bez potíží pokračovat v normální každodenní činnosti. To znamená, že ačkoliv vykonáte něco mimořádně ušlechtilého, nikterak vás to neomezí v obvyklém fungování a nedotkne se to vašeho životního stylu. Ani bolesti při vpichu se obávat nemusíte. Pokud se chcete pojistit, můžete před samotným vpichem aplikovat znecitlivující krém nebo o to požádat zdravotníka, který vás ošetřuje.
10. Odpočinete si
Během darování krve ležíte na lůžku, odpočíváte a na konci je vám podáno občerstvení. Kromě toho, že uděláte něco dobrého pro společnost, tak získáte několik desítek minut pro sebe, které můžete strávit slastným lenošením a nicneděláním. Můžete si zdřímnout, číst si, meditovat nebo poslouchat oblíbenou hudbu. Relaxovat. Být se sebou. Kdo si v dnešní hektické době může dopřát chvilku času pro sebe?
Na darování není nic složitého
Nejtěžší je se rozhodnout. Na samotném darování již nic složitého není. Stačí najít místo, kde chcete darovat, a zaregistrovat se. Následně podstoupíte výše zmiňované lékařské vyšetření, které prověří, že jste pro darování krve vhodným uchazečem. Samotný odběr trvá 8–10 minut. Během této doby jsou vám odebrány necelé 2 litry krve. Poté se můžete těšit na občerstvení v podobě pokrmu i nápoje v místnosti, kde si ještě nějakých 15 minut odpočinete. A potom můžete odejít. To je celé. Celý proces trvá přibližně hodinu. A za 56 dní si ho můžete zopakovat.
(kahá)
Zdroje:
https://www.aarp.org/health/conditions-treatments/info-04-2012/reasons-to-donate-blood.html
https://beagoodearthling.com/10-reasons-to-donate-blood
http://listcrown.com/10-reasons-donate-blood/
https://www.redcrossblood.org/donate-blood/how-to-donate/common-concerns/first-time-donors.html
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/what-to-expect-when-you-give-blood#2
https://www.goodnewsnetwork.org/giving-blood-5-tips-overcome-fear-needles/