Šest v jednom
Zavedení hexavakcíny umožnilo lékařům očkovat kojence proti šesti nemocem najednou. V jedné vakcíně jsou obsaženy očkovací látky proti dětské obrně, tetanu, záškrtu, černému kašli, žloutence typu B a hemofilovým infekcím.
Začátek tohoto očkování představoval významný milník očkování v České republice. Rutinní zavedení hexavakcíny snížilo množství vpichů u očkovaných dětí o jednu třetinu. Navíc byla u hexavakcíny prokázána stejná bezpečnost jako u jiných vakcín.
Od 1. 1. 2018 vstoupila v platnost novela vyhlášky o očkování proti infekčním nemocem, která snížila počet očkování hexavakcínou ze 4 dávek na 3, respektive na 2 základní dávky a 1 posilující dávku.
Evropa očkováním povinná
Očkování hexavakcínou probíhá v řadě dalších evropských států. Zatím posledním „přírůstkem“ do rodiny zemí s povinným očkováním hexavakcínou se stala Velká Británie. Zde se děti touto vakcínou plošně očkují od 1. srpna 2017. Předtím se ve Velké Británii očkovalo takzvanou pentavakcínou, která neobsahovala očkovací látku proti žloutence typu B. Vzhledem k závažnosti této choroby a dobrým zahraničním zkušenostem s hexavakcínou se i britská vláda rozhodla přejít na tento způsob očkování.
Očkování proti výše zmíněným šesti nemocem je však povinné i v řadě dalších evropských států. Které to jsou?
- Bulharsko
- Slovensko
- Litva
- Lotyšsko
- Polsko
- Chorvatsko
- Itálie
- Španělsko
- Slovinsko
Očkování je přinejmenším doporučené nebo se postupně zavádí do povinného očkovacího kalendáře i v dalších zemích. Mezi ně patří Francie, Německo, Rakousko, Irsko, Belgie nebo Nizozemsko.
Tři nebo čtyři dávky
I v případě očkování s nadsázkou platí úsloví jiný kraj, jiný mrav. Očkování hexavakcínou probíhá v evropských zemích ve schématech 3 + 1 nebo 2 + 1, tedy 3 nebo 2 základní dávky a jedna posilující dávka. Konkrétní doporučení ohledně věku očkování se mezi státy mírně liší. To však nic nemění na skutečnosti, že kombinovaná vakcína se už řadu let používá v různých zemích Evropy s dobrými klinickými výsledky a má výborný bezpečnostní profil s minimem nežádoucích účinků.
(holi)
Zdroje:
vaccine-schedule.ecdc.europa.eu
www.jhpor.com