Omega-3 mastné kyseliny prospívají zdraví hned několika způsoby:
- Příznivě ovlivňují hladiny krevních tuků.
- Tlumí zánět a projevy řady autoimunitních onemocnění, například revmatoidní artritidy.
- Účinně potlačují menstruační bolesti.
- Zmírňují řadu nepříjemných příznaků ADHD u dětí.
- Předcházejí rozvoji astmatu u dětí a mladých dospělých.
- Konzumace dostatečného množství omega-3 mastných kyselin je spojována s nižším rizikem rakoviny prsu nebo tlustého střeva.
- Příjem omega-3 mastných kyselin může pomoci při léčbě nealkoholického ztukovatění jater.
- Užívání doplňků stravy s omega-3 mastnými kyselinami (například rybího oleje) může zmírnit příznaky deprese a úzkosti.
- Přijímání omega-3 mastných kyselin během těhotenství a kojení pozitivně působí na vývoj inteligence dítěte a zdraví jeho očí.
- Některé studie dokládají i vliv omega-3 mastných kyselin na snížení rizika rozvoje Alzheimerovy choroby a demence.
Užívejte je každý den
Omega-3 mastné kyseliny účinkují nejlépe, když je užíváme pravidelně. Nejde o látky, které můžeme tělu dodat nárazově a do zásoby. Využíváme je každý den, a proto je taky potřeba je každý den doplňovat.
- Světová zdravotnická organizace doporučuje dospělým přijímat denně 250–500 mg DHA a EPA (hlavní typy omega-3 mastných kyselin obsažené zejména v rybích olejích).
- Pro těhotné a kojící ženy činí doporučená denní dávka 200 mg.
Hlavním zdrojem DHA a EPA jsou tučné mořské ryby – losos, makrela, tuňák, sardinky, ančovičky – a olej z tresčích jater. Nekonzumujete-li ryby alespoň dvakrát týdně, měli byste zvážit užívání potravinových doplňků s omega-3 mastnými kyselinami. Ne všechny doplňky stravy s omega-3 mastnými kyselinami jsou však stejně prospěšné. Dbejte na obsah DHA a EPA i na původ rybího oleje.
(dos)
Zdroje:
www.healthline.com/nutrition/omega-3-guide#section10