Studie britských vědců, do které byla zapojena téměř tisícovka osob, prokázala, že strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny podporuje přítomnost zdraví prospěšných bakterií v trávicím ústrojí. Pestrá škála bakterií osidlujících lidské střevo, o kterých se v poslední době mluví jako o tzv. střevním mikrobiomu, pravděpodobně hraje zcela zásadní roli v obranyschopnosti našeho organismu. Trávicí ústrojí osídlené „správnými“ bakteriemi také lépe zpracovává potravu a je vystaveno menšímu riziku některých poruch trávení.
Kde hledat omega-3 mastné kyseliny?
Lidské tělo si omega-3 mastné kyseliny neumí vyrobit samo, proto je důležité zařazovat do jídelníčku potraviny, ze kterých je tělo načerpá. Za ideální zdroje se považují:
- tučné ryby (losos, makrela, sleď, sardinky),
- ořechy,
- lněný olej a lněná semínka,
- hovězí maso,
- mořské řasy.
Pokud nejsme schopni zajistit dostatečný příjem a zastoupení všech druhů (EPA, DHA a ALA) omega-3 mastných kyselin ze stravy, můžeme je tělu dodat také pomocí doplňků stravy.
Méně zánětů a lepší psychická pohoda
V trávicím ústrojí žijí biliony bakterií a většina z nich pracuje ve prospěch člověka. Platí tato úměra: Čím více omega-3 mastných kyselin ze stravy získáme, tím rozmanitější – a tedy zdravější – prostředí ve střevech si vybudujeme. Osoby, které dbají na pravidelný přísun těchto látek, profitují z jejich vlastností i na dalších frontách. Britští vědci potvrzují, že díky omega-3 mastným kyselinám se v těle daří bakteriím, které snižují riziko obezity a zánětlivých onemocnění.
- Omega-3 mastné kyseliny podporují také správnou činnost mozku a paměť.
- Dále pomáhají stabilizovat psychiku a chrání před rozvojem demence.
- Přispívají k rychlejší regeneraci organismu a mají vliv na kvalitu buněk v těle.
(pak)
Zdroj:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/319375.php