Vliv omega-3 mastných kyselin na krevní tlak
Vědecký tým působící na Shiga University v Japonsku do své studie zahrnul 4680 mužů a žen z Japonska, Číny, USA a Velké Británie. Věk účastníků se pohyboval od 40 do 59 let. Během 3 týdnů byly jejich hodnoty krevního tlaku kontrolovány celkem čtyřikrát, vyhodnocován byl také jejich vzorek moči a zaznamenáno bylo rovněž vše, co za posledních 24 hodin jedli a pili. Na základě toho výzkumníci vypočítali jejich příjem omega-3 mastných kyselin. Zohledněny byly i další faktory, které mají vliv na hodnoty krevního tlaku, věk účastníků výzkumu, jejich pohlaví, konzumace alkoholu, užívání potravinových doplňků, různých léků a jejich tělesná aktivita. Ze závěru studie jednoznačně vyplynulo, že nejnižší hodnoty krevního tlaku byly zaznamenány u účastníků s nejvyšším příjmem omega-3 mastných kyselin.
V jakých potravinách se nacházejí?
Omega-3 mastné kyseliny si lidské tělo neumí samo vyrobit, a proto je musí přijímat ze stravy. Jejich vysoká konzumace má příznivý vliv na celou řadu zdravotních obtíží, od kornatění tepen až po nádory střev. Relativně vysoký obsah omega-3 mastných kyselin je možné najít v tuku mnoha druhů ryb, přičemž jeho primárním zdrojem jsou mořské řasy. Zajímavostí je, že pokud rybám chybí přirozený zdroj řas, obsah omega-3 mastných kyselin je v jejich tuku nižší. Jedná se především o ryby chované v rybích farmách. Srovnávací studie prokázala u lososů a pstruhů z rybích farem méně příznivý poměr omega-3 mastných kyselin než u volně žijících ryb. Také složení mastných kyselin ve žloutku slepičích vajec je podmíněno skladbou slepičího krmiva. Větší množství omega-3 mastných kyselin se nachází ve žloutku vajec slepic s volným výběhem a živených větším množstvím čerstvé trávy a nejrůznějšími semeny.
Mezi další zdroje omega-3 mastných kyselin patří:
- korýši,
- rostlinné oleje (lněný, slunečnicový, řepkový, ořechový, sójový),
- lněná semínka,
- vlašské ořechy,
- sója, tofu.
Ne všichni jsou ale schopni konzumovat dostatek potravin s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin. Pro tyto osoby a všechny, kteří chtějí mít jistotu jejich vysokého příjmu, existují doplňky stravy.
(tich)
Zdroj:
Ueshima H. et al. Food omega-3 fatty acid intake of individuals (total, linolenic acid, long-chain) and their blood pressure: INTERMAP study. Hypertension 2007, Aug; 50 (2): 313–9.
Kasper H. Výživa v medicíně a dietetika. 1. české vydání. Praha: Grada, 2015.
http://www.hypertension.cz/pro-pacienty-1404042140.html
http://www.nutravita.cz/nutraceutika-ve-vyzive/omega-3/obsah-v-potravinach