Omrzlina je zprvu nenápadná, může však vážně poškodit kůži
Pokud si myslíte, že vás nemohou v zimě potkat vážná poškození kůže a částí těla zvaná omrzliny, mýlíte se. A přitom stačí málo: špatně se oblečete nebo se třeba zaberete s dětmi do zimních radovánek – a ani si nevšimnete, že vám určitá část těla omrzá...
Omrzlina je také poranění
Toto zrádné poranění vzniká tehdy, když je určitá část těla vystavena bez ochrany vysokému chladu. Kůže a tkáň jednoduše zmrzne. Nejvíce ohroženými částmi našeho těla jsou nos, uši, prsty a části obličeje. A proč omrzlinám věnovat pozornost? Sice většinou neohrožují náš život, jejich nebezpečí však může být právě v jejich nenápadnosti. Omrznutí na sobě či druhých totiž zprvu vůbec nemusíme rozpoznat. Přitom při větším zanedbání může dojít až k odumírání tkáně.
Omrzlina vyžaduje jemné zacházení
Zpočátku se omrzlina vyvíjí nenápadně. Kůže je začervenalá, potom bledá, případně lehce do modra. Na dotek je tvrdá a může se lesknout. Po zahřátí se mohou vytvořit puchýře.
Při podezření na omrzliny je třeba jednat rychle:
- Postiženou část pomalu a jemně zahřejte. Můžete přitom použít tělesného tepla, například umístění pod paži či na hrudník.
- Omrzlou oblast ničím nemasírujte, pouze namočte do teplé (ne však horké) vody.
- Počítejte s tím, že omrzlina se chová jako rána. Mohou se vytvořit puchýře a vzácná není bolest. V takovém případě určitě navštivte lékaře. A to i tehdy, pokud část těla zůstane bílá, zmodrá či jinak změní barvu.
Ideální ochranou před vznikem omrzlin je samozřejmě prevence:
- Všechny části těla se snažte udržovat mimo mráz a vítr. Znamená to mít správnou zimní obuv, rukavice a na obličeji třeba kuklu.
- Obzvláště děti oblékejte do více vrstev a nezapomínejte na čepici.
- Vyvarujte se dlouhého pobytu venku, pokud je mráz.
- Stanovte si rozumný časový limit, jak dlouho mimo teplo domova zůstanete.
- Pokud si na mrazivém vzduchu hrají děti, občas je zavolejte domů, aby se prohřály.
- Zkontrolujte, zda nemají některé části oblečení mokré, a pokud ano, vyměňte je za suché.
(skl)
Zdroj: http://emedicine.medscape.com/article/770296-overview