Onemocnění chlopní
Dokonalá chlopeň by měla vytvářet minimální překážku a dovolit krvi volně protékat jedním směrem. Měla by se úplně a rychle uzavírat a neumožnit žádný zpětný tok krve.
Existují dvě základní poruchy funkce srdeční chlopně:
- stenóza (zúžení chlopně),
- insuficience (nedomykavost chlopně).
Vada se může objevit pouze na jedné srdeční chlopni nebo na více chlopních zároveň.
Stenóza
Stenóza je zúžení otevřené chlopně, které způsobuje menší průtok krve. Nejčastější příčinou stenózy je degenerace chlopně způsobená stárnutím nebo onemocněním, jako jsou revmatická horečka, infekce a vrozené vady. Poškození tkáně se může hromadit, dokud cípy chlopně nezvětší objem a neztratí pružnost. Hrubší místo poškozené tkáně se může stát místem vzniku kalcifikace, tzn. vápník obsažený v krvi se v těchto místech může usazovat a vytvářet kalcifikované pláty, snižující pružnost cípů chlopně.Jakmile cípy chlopně ztratí svou pružnost, stává se chlopeň více stenotickou. Plocha průtoku krve se postupně zmenšuje, s každým stahem srdce může protékat skrz chlopeň méně a méně krve. Srdce se potýká s větším odporem průtoku krve přes chlopeň.
Insuficience (nedomykavost)
Insuficience je neschopnost chlopní úplně se uzavřít. Dochází přitom k významnému zpětnému toku krve skrz chlopeň (regurgitaci). Nejčastější příčinou insuficience jsou revmatická horečka, bakteriální endokarditida, onemocnění koronárních tepen a venerická onemocnění.Existují tři základní způsoby vzniku insuficience. Za první odpovídá poškozené nebo hrubé místo na cípech chlopně. Poškozená tkáň způsobí nepružnost cípů, takže se chlopeň nemůže úplně zavírat. V druhém případě způsobí infekce poničení tkáně a vytvoří díry v chlopni nebo po jejím obvodu. Třetí způsob vzniku nedomykavosti je způsoben nedokrvením srdce při postižení koronárních tepen. Dochází při něm k poruše funkce svalů kotvících mitrální a trikuspidální chlopeň (papilárních svalů).
(raf)
Zdroj: Chirurgická léčba srdečních chlopní, pacientské informace, Edwards Lifesciences