Onkologická bdělost vám může zachránit život
Jako bychom si někdy mysleli, že nebudeme-li o rakovině mluvit, nebude se nás týkat. Je to však přesně obráceně. Zhoubné onemocnění nás dostihne nejspíše tehdy, když na něj nebudeme myslet s dostatečným předstihem.
Prognóza naprosté většiny nádorů je závislá na tom, v jakém stadiu se nám podaří je zachytit. Čím dříve nádor zjistíme, tím je menší a tím větší je zároveň naděje, že se podaří nádor odstranit celý. V České republice je organizováno několik typů skríningů (preventivních vyšetření), které mají za úkol odhalovat časná stadia rakoviny a tím zvyšovat naději na přežití a úplné vyléčení.
#IMG#Rakovina prsu
Každá žena ve věku od 45ti do 69ti let má možnost absolvovat jednou za dva roky preventivní mamografické vyšetření. To dokáže odhalit i tak malý nádor v prsu, že si jej žena při samovyšetření nemůže sama vyhmatat. Mnoho českých žen si však s rakovinou prsu příliš hlavu neláme. Vyšetření, které je zdarma, nenavštěvuje ani polovina žen věkové skupiny, pro kterou je určeno.
Rakovina děložního čípku
Rakovina děložního čípku je v současnosti jediný nádor, proti kterému je možné se očkovat. Očkování je sice nejúčinnější jen u mladých dívek před zahájením pohlavního života, ale i u všech starších žen je zbytečné umírat na rakovinu děložního čípku. Minimálně jednou ročně by měla každá žena u svého gynekologa podstoupit cytologické vyšetření, které dokáže rakovinu čípku zachytit ještě ve chvíli, kdy je stoprocentně léčitelná.
Rakovina tlustého střeva
Poslední celoplošný skríning, který se u nás provádí, je zaměřen na muže i ženy. Rakovina tlustého střeva si mezi pohlavími příliš nevybírá. Riziko tohoto nádoru prudce stoupá s věkem, proto by každý člověk starší padesáti let měl jednou ročně podstoupit vyšetření na okultní krvácení ve stolici, takzvaný Hemokult. Také toto vyšetření zachytí časná, dobře léčitelná stádia nádoru.
(vek)