1. Ztráta vody až dehydratace
Tělo je z 60–70 % tvořeno vodou. Při zvracení přicházíme o velké množství tekutin a hrozí dehydratace, která může být až život ohrožující. Zvracení proto našemu tělu rozhodně neprospívá a zbytečně ho oslabuje.
2. Nedostatek živin, celkové strádání
Při zvracení odcházejí z těla mj. i důležité živiny. Navíc pokud je člověku nevolno, do jídla se dvakrát nehrne. Bez dostatku živin však organismus strádá a neléčí se a snižuje se také jeho obranyschopnost.
3. Ztráta minerálů
Denně musíme přijímat spoustu různých minerálů. Mají v těle různé významné funkce. Při jejich ztrátě zvracením vznikají různé chorobné stavy, ať už křeče, nebo poruchy srdečního rytmu.
4. Strach z léčby
Zanedbatelné nejsou ani narůstající obavy a strach z léčby. Pokud je vám po léčbě extrémně špatně, můžete mít problém ji poctivě dodržovat. Jenže léčba je dostatečně účinná, pouze pokud na ni pravidelně docházíte a poctivě užíváte léky.
5. Poškození jícnu či žaludku
Při opakovaném zvracení může dojít k poškození sliznice horní části trávicího traktu, často s vážnými následky.
6. Anticipační zvracení
Pokud se nevolnosti a zvracení při chemoterapii nepředchází, může dojít k anticipačnímu zvracení na základě podmíněného reflexu. To znamená, že pokud u vás došlo po chemoterapii k nevolnosti nebo zvracení, může si vaše tělo vytvořit „naučenou” odpověď, takže jakmile příště uvidíte například injekční jehlu, nemocnici nebo nemocniční personál, bude se vám chtít zvracet ještě dřív, než vám bude chemoterapie podána.
7. Narušení vstřebávání léků
Zvracení může ovlivnit i samotnou léčbu. Pokud léky vyzvracíte, účinkovat zkrátka nemohou.
8. Další neobvyklé zvracení
Pokud se zvracení nijak nepředchází, vzniká vyšší šance, že se zvracení objeví v situacích, při kterých vám dříve nevolno nebylo.
9. Strach a stres oslabují
Nevolnost a zvracení jsou pro pacienty výrazně stresujícím zážitkem. Způsobují spoustu komplikací a znepříjemňují každodenní život. I při léčbě nádorových onemocnění hraje psychika svou roli. Stres a strach navíc oslabují imunitu.
10. Zvýšená kazivost zubů
Kyselé žaludeční šťávy poškozují zubní sklovinu, takže se k nevolnosti může přidat ještě bolavý chrup.
Nevolnost a zvracení ovlivňují naši psychiku, fyzické zdraví i úspěch celé léčby. Proto je nutné jim předcházet. Naštěstí existují léky, které dokážou nevolnostem zabránit až s 95% účinností. Nejlépe fungují, podávají-li se preventivně. Poraďte se proto o možnostech prevence nevolností se svým lékařem dříve, než bude chemoterapie zahájena.
(dos)
Zdroje:
https://www.linkos.cz/lekar-a-multidisciplinarni-tym/diagnostika-a-lecba/modra-kniha-cos/aktualni-vydani-modre-knihy/24-28-zasady-prevence-a-lecby-nevolnosti-a-zvraceni-po-protinadorove-lecbe/
https://www.webmd.com/cancer/coping-with-nausea-breast-cancer#1