1. Mám chemoterapii – budu zvracet?!
Každá chemoterapie má jiný emetogenní potenciál – česky schopnost vyvolávat zvracení. Je tedy dost možné, že zrovna vaše léčba s nevolností spojená nebude. V opačném případě se řiďte doporučeními lékaře a užívejte léky, které vám proti zvracení předepíše (tzv. antiemetika).
2. Proč chemoterapie vyvolává zvracení?
Klasická chemoterapie útočí na rychle se dělící buňky. To se týká těch nádorových, rychle se však obnovují také krvinky, buňky ve sliznici trávicího traktu, v reprodukčních orgánech nebo vlasových váčcích. Chemoterapie účinkuje nespecificky – tedy nerozlišuje mezi jednotlivými typy buněk, a proto trávicí trakt často patří k těm částem organizmu, na kterých se projevují nežádoucí účinky léčby.
3. Za jak dlouho po chemoterapii budu zvracet?
Je možné, že nebudete zvracet vůbec. Pokud je riziko, že ano, dostanete léky proti nevolnosti, které je potřeba užívat dle doporučení. Rozlišujeme totiž několik typů trávicích problémů spojených s chemoterapií, které se projevují v různém čase a i jejich léčba se liší:
-
akutní – do 24 hodin po podání onkologické léčby,
-
opožděné – 2.–5. den po aplikaci onkologické terapie,
-
anticipační – vznikají před podáním dalšího cyklu onkologické léčby (např. po předchozí negativní zkušenosti),
-
průlomové – objeví se navzdory antiemetické premedikaci (přípravné podání léků před chemoterapií),
-
refrakterní – přetrvává i po antiemetické záchranné léčbě.
4. Musím antiemetika užívat dlouhodobě?
V závislosti na typu nevolnosti a zvracení, které můžete vzhledem ke své léčbě očekávat, je více možností, kdy a jak antiemetika užívat – záleží na doporučení lékaře. Někdy se antiemetika užívají vždy jednou v průběhu jednoho cyklu chemoterapie, jindy třeba ve třech dávkách nebo po dobu 1 týdne. Nikdy však nejde o dlouhodobou léčbu.
5. Nesnáším tablety – mohu i tak dostat léky proti zvracení?
Různé typy antiemetik jsou kromě tablet dostupné také v injekční formě nebo jako čípky k zavedení do konečníku. Přijatelnou formou by pro vás mohly být také tablety rozpustné pod jazykem nebo kombinace dvou léčiv, která se při silně emetogenní chemoterapii užívá v jediné tabletě a pomáhá až 5 dní.
6. Není léčba zvracení jen další zbytečná chemie pro mé tělo?
Ne. Jak bylo zmíněno, předchozí negativní zkušenost (např. intenzivní zvracení) může vyvolat tzv. anticipační zvracení (člověku je zle, jen si na chemoterapii vzpomene), které se velmi špatně léčí a bývá jednou z příčin přerušení nebo ukončení onkologické léčby, která by jinak mohla být velmi prospěšná. Navíc zvracení může být velmi úporné a tím nebezpečné, vysilující a oslabující organizmus, který potřebuje sílu na boj s nádorem.
7. Nestačí proti nevolnosti po chemoterapii přírodní látky?
V některých případech teoreticky ano, ale zpravidla jsou potíže příliš silné, aby je bylo možné minimalizovat prostřednictvím přírodní léčby. Pokud máte s mátou, zázvorem, relaxačními technikami, aromaterapií nebo akupunkturou dobré zkušenosti, spíše je přidejte k léčbě doporučené lékařem, která je sestavená na základě řady zkušeností z praxe.
8. Dostal jsem proti zvracení několik léků – nestačí brát jen některé? Neovlivňují se?
Proti zvracení je momentálně k dispozici několik různých léčiv a velmi často se pro optimální výsledek kombinují – jejich vzájemné ovlivnění je tedy k vašemu užitku. Pokud byste užili jen část doporučené léčby, může se u vás objevit nevolnost nebo zvracení. Užívejte tedy raději vše podle doporučení lékaře a nemějte obavy vzít si třeba tři tablety naráz.
9. Jsou všechny léky proti zvracení stejné?
Dnešní paleta antiemetik je poměrně široká. Běžně se používají dvě různé skupiny léčiv ovlivňujících zvracení v centrální nervové soustavě v kombinaci s kortikoidy posilujícími účinek. Někdy se pro zklidnění (mysli i žaludku) podávají mírně tlumící, zklidňující léky, dále léky pro snížení kyselosti žaludku, podporu motility (pohyblivosti) trávicího traktu správným směrem nebo některá léčiva schizofrenie, která v určitém dávkování velmi dobře tlumí zvracení. U žádného z těchto léků se nemusíte bát vzniku závislosti – užívají se jen velmi krátkou dobu.
10. Je lepší během chemoterapie nejíst, aby mi nebylo špatně?
Hladovění je určitě špatný nápad. Dostatečný přísun pestré stravy a tekutin je během onkologické léčby snad důležitější než jindy. Ale doporučuje se vyhýbat se mastným, aromatickým, kořeněným a těžkým jídlům a volit raději více malých porcí než jedno velké jídlo.
(mir)
Zdroj:
https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/pece-o-pacienta/nezadouci-ucinky-lecby-chemo/nezadouci-ucinky-chemoterapie-1/
http://www.koc.cz/pro-lekare/standardy-podpurne-pece/nevolnost-zvraceni/