Žloutence se v Evropě daří
Přes veškerou osvětu a snahy mnoha lékařů a vědců se hepatitidě stále daří komplikovat mnoha lidem život. Světová zdravotnická organizace (WHO) udává, že nyní žije ve světě asi 350 milionů osob s chronickou hepatitidou B.
Zhruba 120 až 170 milionů lidí, což představuje 2–3 % celosvětové populace, bojuje s chronickou hepatitidou C. A jak konkrétně je na tom Evropa?
Někdy na celý život
Hepatitida neboli žloutenka typu B a C jsou dvě různá onemocnění, přestože jsou obě způsobena viry a postihují lidská játra. Pacienti s chronickou fází nemoci jsou nakažliví pro ostatní – choroba se přenáší krví a sexuálním stykem. Člověk nakažený virem hepatitidy B (HBV) se může uzdravit a získat tak doživotní ochranu před nemocí nebo onemocnění přejde do chronické fáze. Vzácně může HBV způsobit i akutní selhání jater s ohrožením života pacienta. Hepatitida C (HCV) je onemocnění zákeřnější, protože do chronické fáze přechází ve většině případů. Po mnoha letech pak dochází u pacientů k selhání jater nebo se v nich může rozvinout rakovina.
Trocha evropské statistiky
- Nejvyšší výskyt hepatitidy B je v Turecku (v některých východních oblastech země až 70 obyvatel z tisíce), Rumunsku a Itálii.
- Nejméně nakažených žloutenkou typu B žije naopak v Irsku a v Nizozemí (1 z tisíce obyvatel).
- Obecně je vyšší výskyt hepatitidy B v zemích jižní, střední a východní Evropy než v zemích severských a západoevropských.
- Nejvíce případů hepatitidy C je v Itálii, a to především v jižní části země – příčinou je asi rozšíření této choroby v 50. letech minulého století při krevních transfuzích, kdy ještě nebyl virus hepatitidy C znám (objeven byl až v roce 1989).
- Více než dvě třetiny drogově závislých žijících v Evropě, kteří si drogy aplikují do žíly, jsou nakaženi hepatitidou C.
- Nejvíce přistěhovalců nakažených HBV nebo HCV žije v Německu.
- V čele zemí, kde se nejčastěji umírá na rakovinu jater, jsou Bulharsko, Maďarsko, Itálie a Německo.
- Na cirhózu jater umírá nejvíce lidí v Maďarsku a v Rumunsku.
- V některých evropských zemích včetně České republiky se vyšetřují všechny těhotné ženy na hepatitidu B – v případě pozitivního výsledku jsou jejich čerstvě narozené děti očkovány ihned po porodu, aby se minimalizovalo riziko přenosu infekce z matky na dítě.
(vesa)
Zdroj: www.ecdc.europa.eu