Životní optimismus chrání srdce
Také už jste slyšeli, že smích prodlužuje život? Podle nedávno publikované kanadské studie by tomu tak skutečně mohlo být, alespoň co se týká prevence ischemické choroby srdeční.
Autoři studie sledovali 1 739 dospělých dobrovolníků (862 mužů a 877 žen) po dobu 10 let pro výskyt ischemické choroby srdeční, tedy anginy pektoris a infarktu myokardu. Speciálně vyškolení zdravotničtí pracovníci dobrovolníky vyzpovídali ohledně kardiovaskulárních rizik a pozitivního životního založení.
Odstupňovaný optimismus
Výsledky byly následně převedeny na stupnici „životního optimismu“ – tedy prožívání pozitivních emocí, jako jsou radost, štěstí, vzrušení, nadšení a uspokojení. I když tyto emoce mohou být přechodné, v případě životního optimismu jsou obvykle stabilní a pro tyto lidi charakteristické.
Smích léčí
Vzájemným porovnáním informací z dotazníků lékaři zjistili, že životní optimisté mají přibližně o 20 procent menší riziko ischemické choroby srdeční ve srovnání s pesimisty bez ohledu na věk, pohlaví nebo jiná rizika kardiovaskulárních onemocnění. Na pětibodové stupnici životního optimismu bylo jasně vidět, že čím větší optimista, tím menší riziko.
Myslete pozitivně, vyplatí se to
Vědci vysvětlují preventivní efekt pozitivní dobré nálady hlavně tím, že optimisté se rychleji vypořádají se stresovými situacemi, lépe spí a umí si užívat věcí kolem sebe. To může vysvětlit i fakt, že přechodná špatná nálada riziko infarktu nebo anginy pektoris ve studii nezvyšovala. Důležitý je tedy pozitivní přístup k životu.
Zatím není možné říci, jestli by se dalo kardiovaskulární riziko ovlivnit cíleným navozováním dobré nálady a příjemných prožitků. K tomu jsou podle autorů potřeba další studie. Určitě ale nic nezkazíme tím, že se vyhneme stresu, přečteme si dobrou knihu nebo vyrazíme ven pobavit se s přáteli.
Zdroje:
http://www.eurheartj.oupjournals.org/content/early/2010/02/17/eurheartj.ehp603.abstract?sid=7e154b67-2ee4-4ef7-9624-3c18e94694a5
http://www.medicalnewstoday.com/articles/179654.php
(mili)