Dyslipidemie neboli příliš vysoká hladina škodlivého cholesterolu v krvi je jak dědičnou, tak získanou chorobou. Své nositele nemusí dlouho nijak omezovat. O to závažnější však mohou být její následky. Bolesti na hrudi, ale i srdeční infarkt či mozková mrtvice, to vše souvisí právě s množstvím tuků v krvi.
Jak si pomoci sám?
Ať se jedná o vrozený, či získaný stav, hladiny tuků je možné výrazně ovlivnit volbou životního stylu. Je prokázáno, že jak vhodná strava, tak cvičení mají vliv na složení i množství tukových molekul v lidském oběhu. Tuky jsou totiž využívány jako zdroj energie, která se spaluje během cvičení. Některé potraviny pak mohou navíc zvyšovat množství tzv. „hodného“ cholesterolu, který chrání srdce a cévy před poškozením.
Využijte „tučnou“ energii
Nejvýraznější efekt, který má cvičení na metabolismus tuků, je snížení škodlivého LDL-cholesterolu. Během jakéhokoliv typu cvičení se aktivuje speciální enzym, který tuky z krve dokáže rozštěpit a připravit jako zdroj energie pro naše svaly. Díky tomu se hladiny tuků v krvi snižují. Pravidelná aerobní aktivita zvyšuje i hladiny ochranného HDL-cholesterolu, musí se ale jednat o výdej minimálně 1200 kalorií za týden (např. hodinou aerobiku spálí žena přibližně 370 a muž 540 kalorií).
Cvičte pravidelně
Ideální cvičební program by měl zahrnovat aerobní aktivity 3- až 5krát týdně po dobu 20 až 60 minut k dosažení 1200 spálených kalorií. Postupně by se měla jak doba, tak zátěž zvyšovat až na 2000 kalorií za týden. Záleží samozřejmě na vašem celkovém zdravotním stavu a doporučení vašeho ošetřujícího lékaře. Každodenní aktivity jako chůze, uklízení či chození do schodů se k celkovému týdennímu výdeji také počítají a čím více jich zvládnete během dne, tím méně času můžete věnovat samotnému cvičení. Například ranní chůzí do práce spálíte přibližně 150 kalorií za hodinu.
Pomoc z ledničky
Samotné cvičení sice dokáže v některých případech hladiny tuků vyrovnat, většinou je ale potřeba i snížit váhu a upravit jídelníček. Zde je několik tipů, jak zlepšit své zdraví chutně a nenásilně:
- Jezte ryby alespoň dvakrát týdně. Měly by pocházet ze studených vod (např. losos) a neměly by být smažené.
- Používejte zdravé oleje – nejlepší je olivový či z vlašských ořechů.
- Vyměňte bílé pečivo a těstoviny za celozrnné produkty.
- Jezte ovesné kaše, jsou plné vlákniny, která působí jak na složení krevních tuků, tak na dobré trávení.
- Zařaďte do svého jídelníčku více „zelené“. Brokolice, špenát, listový salát nebo i zelené fazolky jsou bohatým zdrojem zdravých cukrů a přitom jsou jen velmi málo kalorické.
- Místo dortíku si dejte čerstvé ovoce.
Samozřejmě není možné ze dne na den změnit veškeré své stravovací i pohybové návyky. Pomalými, ale jistými krůčky však můžete udělat velkou službu svému zdraví.
(jez)
Zdroj: http://www.millersville.edu/~mdupain/kpe4/readings/rw9-10/dyslipidemia.pdf