Nejlepším způsobem, jak stanovit přesnou diagnózu, je laboratorní rozbor krve. Ještě než se k němu přistoupí, je ale nutné odebrat základní anamnézu a vyšetřit pacienta v ordinaci. Anamnéza je vlastně dotazník, který je zaměřen zejména na rizikové faktory onemocnění srdce a cév. Lékař se vás bude ptát na:
- věk – ohledně pohlaví platí, že muži jsou obecně ohroženější než ženy, které jsou až do období menopauzy chráněny produkcí ženských hormonů;
- znaky aterosklerózy – bolesti na hrudi, křeče v nohou, cévní mozkové příhody v minulosti;
- vysoký krevní tlak;
- diabetes;
- kouření – kolik cigaret denně a kolik let kouříte, popřípadě jak dlouho jste již nekuřáci;
- stravovací návyky a pravidelnost fyzických aktivit;
- všechny prodělané choroby a úrazy;
- léky.
Prohlídka je podrobná
Poté, co odpovíte na všechny otázky, přichází na řadu samotné vyšetření. Lékař se bude zaměřovat zejména na příznaky obezity, vysokého krevního tlaku a projevů aterosklerózy. Pro stanovení obezity je většinou využíváno indexu BMI, který porovnává vaši výšku a váhu. BMI nad 25 je již považován za znak nadváhy. Ne vždy je ale tento index přesný, ke stanovení diagnózy se proto přidává ještě obvod pasu a jeho poměr k obvodu boků. Zde se hodnoty liší pro muže a ženy:
- poměr pas/boky: pro obezitu je stanovena hranice 0,95 u mužů a 0,85 u žen;
- obvod pasu: 102 cm u mužů a 88 cm u žen jsou také známky obezity.
Co se týče krevního tlaku, tak horní hranice pro „normální“ nebo lehce zvýšený krevní tlak je 140/90 mm rtuťového sloupce. U diabetiků je ale hranice nižší, za vysoké jsou považovány již hodnoty přesahující 130/80 mm rtuti.
Dva odběry krve
Po tom, co vás lékař důkladně prohlédne, budete odesláni na laboratorní vyšetření krve. To zjistí přesné koncentrace jednotlivých lipidových molekul ve vaší krvi. Stanovuje se:
- celkový cholesterol,
- triglyceridy,
- HDL-cholesterol.
LDL-cholesterol se většinou vypočítává z výše uvedených naměřených hodnot, moderní pracoviště ale již dokážou změřit i jeho přesnou koncentraci. Laboratorní diagnostika využívá dvou odběrů krve, které následují po 12–14hodinovém lačnění a jsou prováděny v časovém rozmezí 1 až 8 týdnů. 12 až 14 hodin bez jídla je nutné dodržet, protože jinak mohou být jednotlivé hodnoty výrazně zkreslené. U akutních onemocnění se hodnoty cholesterolu většinou snižují, u těhotných žen je naopak dyslipidémie normální. Proto u těchto pacientů nemá smysl laboratorní vyšetření krve provádět.
Ze všech naměřených a spočítaných hodnot nás zajímá zejména LDL-cholesterol, který nejvíce škodí. Obecně se snažíme o snižování jeho hladin, ať již léky, dietou, či obojím. Požadované hodnoty se ale liší podle toho, jaké jsou ostatní rizikové faktory:
- U pacientů se středním rizikem stačí snížení LDL-cholesterolu pod 3 mmol/l.
- Pacienti s vysokým rizikem by měli mít hodnoty LDL-cholesterolu pod 2,5 mmol/l.
- U velmi vysokého rizika jsou cílem hodnoty pod 1,8 mmol/l, nebo alespoň 50% snížení jeho původních hladin.
Zdroj: www.svl.cz