Vyšetření krve u diabetika
Je ve vlastním zájmu každého diabetika, aby docházel na pravidelné kontroly ke svému lékaři. Lékař hodnotí jeho stav a úspěšnost léčby na základě vyšetření krve.
Cukr nalačno
Vyšetření cukru nalačno odráží stav pacienta několik dní před kontrolou. Je možné ho výrazně "vylepšit" dodržováním diety a správného životního stylu poslední dny před laboratorní kontrolou. O skutečném dodržování léčby a disciplíně pacienta řekne více vyšetření dlouhého cukru neboli glykovaného hemoglobinu.
#IMG#Cukr se váže na bílkoviny červených krvinek a míra této vazby je přímo úměrná koncentraci cukru v krvi. Důležité je, že se tato vazba po celou dobu života červených krvinek, tedy přibližně 120 dní, již nemění. Vyšetření dlouhého cukru zhoršuje pouze vysoká koncentrace cukru, která může být způsobena řadou příčin (nedodržováním diety, nedostatkem fyzické aktivity, dávkami léků atd.). Je tedy nutné dodržovat správně dietní opatření, stejně tak jako dostatečnou pohybovou aktivitu po celou dobu mezi kontrolami.
Jak se vyšetřuje dlouhý cukr
Vyšetření dlouhého cukru je možné provést z kapky krve z prstu nebo z odběru krve ze žíly. Toto vyšetření se nemusí provádět nalačno. Dlouhý cukr je doporučeno sledovat u všech diabetiků bez rozdílu, zda mají diabetes typu I nebo II. Rozdíl je pouze ve frekvenci vyšetření. Ta se řídí podle typu terapie.
Diabetici používající inzulin mají mít vyšetřen dlouhý cukr jednou za čtvrt roku, diabetici užívající tablety jednou za čtvrt až půl roku, ostatní jednou ročně. V těhotenství se vyšetřuje jednou měsíčně. Frekvence se pochopitelně upravuje podle aktuálního stavu kompenzace diabetu s přihlédnutím k tomu, že dlouhý cukr monitoruje stav v posledních 4–6 týdnech. Vyšetření dlouhého cukru lékaře tedy informuje o stavu kompenzace diabetu. Podle současných doporučení je výborná kompenzace při hodnotě menší než 4,5 %, uspokojivá kompenzace při hodnotách 4,5 % až 6,0 %, neuspokojivá kompenzace při hodnotě nad 6,0 %.
Je třeba připomenout, že od roku 2004 byla celosvětově zavedena nová metoda stanovení, která posunula hodnoty níže. Je na to nutné myslet například při porovnávání současných výsledků se staršími nebo při čtení starších článků s doporučenými hodnotami.
Když vyšetření nedopadne dobře …
Pokud má diabetik neuspokojivé hodnoty glykovaného hemoglobinu, je třeba upravit léčbu diabetu, další vyšetření nejsou třeba. Ošetřující lékař musí s pacientem podrobně probrat, kde byla chyba, zda v dietě, užívaní léků, nedostatku fyzické aktivity atd. Pravidelné kontroly dlouhého cukru a jeho dobrá kompenzace ochrání diabetika před pozdními komplikacemi diabetu, které vznikají tím, že je po dlouhou dobu koncentrace cukru v krvi vysoká. Mezi pozdní komplikace patří postižení ledvin, postižení očí, postižení cév a nervů, defekty na dolních končetinách. Léčba těchto komplikací je složitá, pacienta invalidizuje a je i pochopitelně velmi ekonomicky náročná.
Vyšetření dlouhého cukru v rámci prevence?
Vyšetření dlouhého cukru není určeno pro preventivní vyšetření zdravých lidí. Zatím neexistují standardy pro zdravou populaci, a hlavně hranice mezi zdravou populací a diabetiky, ani doporučení jak postupovat při daném výsledku u zdravého pacienta. Jsou naopak vypracovány postupy pro preventivní vyšetření zdravé populace, a také jak postupovat při špatném nálezu. Do budoucna se však o dlouhém cukru uvažuje jako o možnosti pro diagnostiku diabetu. Pro člověka, který má strach z cukrovky, je však toto vyšetření vyloženě nevhodné, právě nejasně dané normy by mohly jeho strach jen posílit. U zdravého člověka je na místě vyšetřit cukr nalačno. Je už na jeho svědomí, jestli bude týden předem držet dietu a chodit pravidelně cvičit, což normálně nedělá.
(mid)
Zdroj: Diabetologie, metabolismus, endokrinologie, výživa, časopis pro postgraduální vzdělávání 2007;10(4).