Vyšetření krevních plynů
Množství krevních plynů je v tepnách za normálních okolností stálé. Hlavními krevními plyny jsou kyslík a oxid uhličitý. Vyšetřením krevních plynů získá lékař informace o pH krve, tlaku kyslíku, oxidu uhličitého (CO2) a procentu okysličené krve v našich tepnách.
Množství krevních plynů je v tepnách za normálních okolností stálé. Hlavními krevními plyny jsou kyslík a oxid uhličitý. Vyšetřením krevních plynů získá lékař informace o pH krve, tlaku kyslíku, oxidu uhličitého (CO2) a procentu okysličené krve v našich tepnách.
Kdy se vyšetření používá
Vyšetření nejčastěji předepisuje lékař internista, plicní, dětský a obvodní lékař. Některá onemocnění jsou provázena změnami výše uvedených hodnot. Jedná se například o obstrukční chorobu bronchopulmonální (CHOPN), astma, srdeční vady, těžká plicní onemocnění, některé otravy, onemocnění ledvin, srdeční onemocnění aj.
Co je při vyšetření potřeba
K vyšetření se používá tenkých zkumavek, tzv. kapilár, a tenkých jehel. Odebraná krev je okysličená - tepenná, na rozdíl od krve používané ke klasickým vyšetřením, která je žilního původu. Získaná krev se posílá do laboratoře, kde se přístrojově vyhodnotí.
K čemu vyšetření slouží
Stav, kdy tlak kyslíku v tepnách poklesne pod 8 kPa, se označuje jako hypoxemie. Může být provázen zvýšeným množstvím kysličníku uhličitého, nad 6 kPa je to hyperkapnie. Tuto kombinaci nacházíme u astmatického záchvatu a emfyzému (rozšíření průdušek). U některých onemocnění jako je zápal plic, srdeční selhávání, celkové těžké infekce dochází v tepnách jak ke snížení tlaku kyslíku, tak CO2. Závažné jsou stavy, u nichž dochází i k odchylce pH. Snížené pH se nazývá acidóza a zvýšené alkalóza. Lékař obvykle pomocí vyšetření krevních plynů sleduje průběh stávajícího onemocnění.
Jaký je princip
Jak bylo uvedeno v laboratoři přístroj z tepenné krve vyhodnotí tyto parametry - pH krve 7,35-7,45, tlak kyslíku 8-12 kPa, tlak oxidu uhličitého 4,5-6,1 kPa, saturaci krve kyslíkem 95-98 procent a další dopočítané parametry.
Jak se na to připravit
Na vyšetření není třeba speciální přípravy.
Jak vyšetření probíhá
Tepenná krev se odebírá z arteria radialis v místě, kde tepna běží nejvíce při povrchu těla. Je to nad zápěstím z palcové strany, tam kde Vám lékař měří puls. Vyšetření provádí lékař. Před vyšetřením Vám nejprve lékař místo odběru desinfikuje. Poté si tepnu vyhmatá a pomocí kapiláry na níž je nasazená slabá jehla provede vpich do tepny. Pokud vede jehlu správně, kapilára se v mžiku naplní krví. Množství odebrané tepenné krve je velmi malé. Po dokončení odběru jehlu s kapilárou vytáhne a přiloží sterilní čtverec. Požádá Vás, aby jste ho tiskl ještě chvíli směrem ke kosti a místo vpichu přelepí. Odběr bolí zhruba stejně jako odběr krve.
Kdy bude výsledek
Výsledek bude do druhého dne.
Kam povedou další kroky
Na základě výsledků lékař upraví nebo ukončí Vaši léčbu. Konkrétní lékařské postupy jsou velmi odlišné, záleží na daném onemocnění a stavu.