Vyšetření DEXA odhalí řídnutí kostí
Osteoporóza, která se někdy označuje jako tzv. tichá epidemie, postihuje velkou část populace všech věkových skupin. Lze ji diagnostikovat několika způsoby. Tím základním je DEXA – kostní denzitometrie. Jak ale tato metoda funguje a jaké jsou její výhody oproti dalším diagnostickým postupům?
DEXA: šifra, nebo metoda?
DEXA neboli dvouenergiová rentgenová absorpciometrie (dual energy X-ray absorptiometry) je nejrozšířenější metodou kostní denzitometrie, tedy měření hustoty kostního minerálu – BMD.
Princip metody je následující:
Rentgenové záření je elektromagnetické vlnění o velmi krátké vlnové délce. Má schopnost pronikat hmotou a v závislosti na jejích vlastnostech se při průchodu zeslabuje. Metoda dvou paprsků využívá rozdílných poměrů absorpce rentgenového záření v měkké tkáni a kostech při nízké energii záření a při vysoké energii záření. Matematickým výpočtem se potom stanoví absorpce záření v kosti a na monitoru se zobrazí výsledný obraz složený z obou vyšetření. Ten je potom hodnocen lékařem. Výsledky měření jsou totiž uváděny v gramech kostního minerálu vztažených na jednotku plochy (gramy na cm2) a jako tzv. T-skóre. Za normální nález se považují hodnoty vyšší nebo rovné −1 T-skóre. Osteoporóza je dána hodnotami menšími než −2,5 T-skóre.
Je třeba se na vyšetření připravovat?
Vyšetření DEXA nevyžaduje zvláštní přípravu ani injekční aplikaci různých látek, dávkování sedativ, speciální diety nebo případně další přídavné vyšetření.
Průběh vyšetření
Pacient je během vyšetření položen na speciální lůžko, je oblečen, zatímco skener zachycuje jednu nebo více oblastí kosti (obvykle spodní část páteře nebo kyčel). Kompletní procedura trvá několik minut. Ačkoliv DEXA užívá rentgenové záření, dávka je nižší než při snímkování hrudi.
Výhody oproti jiným metodám
Oproti jiným diagnostickým metodám má DEXA jednu nespornou výhodu. Dokáže zobrazit a kvantitativně vyjádřit úbytek kostní hmoty daleko dříve než například běžné rentgenové vyšetření kostí.
Zvoní "DEXE" hrana?
V současné době se začínají do klinické praxe dostávat i nové ultrazvukové systémy pro denzitometrické vyhodnocení kostní hmoty. Tyto systémy jsou rychlejší a podstatně levnější než. DEXA. Jsou vhodné pro testování končetin, speciálně paty. Pro denzitometrii páteře je ale zatím DEXA nenahraditelnou metodou. Jak tomu ale bude dále, ukáže až čas.
(kam)
Zdroj:
www.apfyz.upol.cz
www.wikipedia.org