Vyšetření osteoporózy hradí pojišťovna. Někdy
O onemocnění zvaném osteoporóza slyšela určitě většina z nás. Při podezření na toto onemocnění projdete vyšetřením, které zahrnuje odběr krve a hlavně tzv. kostní denzitometrii.
Osteoporózou se obecně zabývá obor vnitřní (interní) lékařství, speciálně pak osteologie. Obecně se tomuto onemocnění mezi lékaři věnuje internista a úzce pak endokrinolog nebo revmatolog. Při podezření na osteoporózu a po doporučení praktickým nebo jiným lékařem je proto možné absolvovat kostní denzitometrii nejčastěji na endokrinologii, revmatologii nebo obecně na interně.
Odběr krve slouží pro posouzení tzv. biochemických ukazatelů kostní přestavby, které se ale ve všech zařízeních neposuzují. Podstatná je totiž kostní denzitometrie. Vyšetřovací přístroj, tzv. kostní denzitometr, ovšem nemají ve všech nemocnicích. Lékař, jenž vás na toto vyšetření pošle, ale bude vědět, kde nejblíže takovýto přístroj mají.
Jak vyšetření na denzitometru probíhá?
Vyšetření denzitometrem je zcela nebolestivé, trvá zhruba 15 minut a žádným způsobem nezatěžuje vyšetřovaného. Do těla se před vyšetřením ani po něm nevpravuje žádná látka. Vyšetřovací přístroj – kostní denzitometr – je vlastně slabší rentgen (RTG). Jeho záření je v porovnání s klasickým rentgenem na zlomeniny měkké, což znamená slabší, a proto nezatěžuje tolik pacienta zářením, takže je velice vhodný a šetrný. Nejčastěji se vyšetřuje krček stehenní kosti a bederní páteř v rozsahu čtyř obratlů. Výsledné snímky lékaři ukážou, jaká je hustota vaší kostní hmoty, čili jak ji máte prořídlou.
Hradí toto vyšetření všechny pojišťovny?
Pojišťovny hradí toto vyšetření ve zdravotnických zařízeních, se kterými mají uzavřenou smlouvu. Toto obecně platí pro jakákoliv vyšetření. Je proto vhodné si předem zjistit, zda má nemocnice nebo zdravotnické zařízení, kam se chystáte na toto vyšetření, s vaší pojišťovnou uzavřenou smlouvu. Tuto informaci vám telefonicky příslušné zařízení sdělí, najít je můžete rovněž na internetu na stránkách daného zařízení nebo vám tuto informaci po domluvě zjistí váš doporučující lékař, který vás na vyšetření posílá. Větší pojišťovny toto vyšetření hradí bez problémů. Lidé bez pojištění (samoplátci) a nepojištění cizinci si veškeré služby platí hotově. Platí se rovněž vyšetření vyžádané přímo vámi bez doporučení lékaře (vzácný případ). Cena v takovýchto případech bývá různá a pohybuje se nejčastěji od 300 do 500 korun.
(ercp)