Vyšetření moči
Vyšetření moči patří mezi základní vyšetřovací metody. Dává lékaři průběžnou zprávu o stavu ledvin a vnitřního prostření pacienta. Základní vyšetření moče zahrnuje vyšetření chemické, mikroskopické vyšetření močového sedimentu a případně kultivační vyšetření. Vyšetření je součástí běžných preventivních prohlídek, předoperačního vyšetření a základního vyšetření pacienta v nemocnici.
Kdy se používá
Vyšetření je součástí běžných preventivních prohlídek, předoperačního vyšetření a základního vyšetření pacienta v nemocnici.
#IMG#Co je k vyšetření potřeba
K vyšetření je potřeba vzorek moče odebraný za určitých podmínek, viz níže. Vzorek moče určený k vyšetření by měl být ze středního proudu moči, tzn. že nejprve by měl jedinec vymočit část moče do záchodu a teprve potom se vymočit do zkumavky. Při tom by se neměl dotknout ničím okraje zkumavky a dolního konce zátky.
Jaký je princip
Chemicky vyhodnotí moč přístroj v laboratoři. Principem metody je užití chemických roztoků. Nebo je možné použít v ambulanci indikátorové papírky, které po ponoření do moče mění intenzitu zbarvení. Chemicky se v moči hodnotí pH (4,8-8), bílkoviny, cukr, krev, ketonové látky, bílé krvinky. Močový sediment se získá odstředěním 10 ml moči. V sedimentu se hodnotí přítomnost močových krystalů, bílých krvinek, červených krvinek, baktérií, hlenu a válců (části většinou ledvinného původu, svědčící o postižení ledvin). Kultivační vyšetření moče se provádí při podezření na močovou infekci nebo při pozitivních výsledcích z močového sedimentu. Při kultivačním vyšetření se malé množství moče se přenese na speciální médium, ve kterém se za určitých okolností původci zánětlivého onemocnění pomnoží do viditelných struktur. Pomocí dalších testů laboranti dokážou zjistit o jakého původce jde a které antibiotikum na příslušný patogen nejlépe zabírá.
Jak vyšetření ovlivní další postup
Vyšetření moči a močového sedimentu lékaři přinese mnoho informací o Vašem stavu. Společně s klinickým nálezem může lékař na základě určitých nálezů v moči diagnostikovat např.: močovou infekci, cukrovku, onemocnění ledvin, metabolické onemocnění aj. Za normálních okolností je pH moče mezi 4,8-8 a ostatní výše uvedené elementy se v moči nenachází nebo jen ve velmi malém množství. Velmi přínosné je kultivační vyšetření moči, při kterém se stanovuje i optimální antibiotický preparát „ušitý na míru“ proti dané baktérii.
Jak se na vyšetření připravit
K vyšetření je nejvhodnější použít první ranní moč, a to její střední porci jak bylo uvedeno výše. Vzhledem k tomu, že se v moči hodnotí počet bakterii, je vhodné ji odebrat tak, aby jste pokud možno do čistě vymyté lahvičky vymočili bezkontaktně.
Kdy bude výsledek
Výsledek Vám lékař oznámí při další kontrole, až obdrží výsledky z laboratoře. Jste-li hospitalizován, tak většinou druhý den.
Kam povedou další kroky
Pokud vyšetření prokáže nějaké onemocnění, bude se léčba odvíjet od typu postižení. Časté jsou záněty močových cest, které se léčí antibiotiky. Při průkazu cukrovky budete odesláni k lékaři diabetologovi, který Vás podrobněji vyšetří a navrhne další léčbu. Onemocnění ledvin řeší většinou interní nebo obvodní lékař.