Ostatní vyšetření v gynekologii
Jaká vyšetření vás mohou čekat u gynekologa?
#IMG#
Mikrobiologické vyšetření
Trápí Vás opakovaný výtok z pochvy? Při vyšetření v ambulanci je možné odebrat vzorek z pochvy. Vatovou štětičkou se lékař dotkne povrchu děložního čípku nebo stěny pochvy, dá ji do zkumavky a odešle k bakteriologickému vyšetření. Toto vyšetření potvrdí nebo naopak vyloučí zánět. V případě pozitivity určí i původce infekce a vhodnou léčbu. Maximálně do týdne, většinou do 4 dnů, budete znát výsledek vyšetření.
Krevní obraz a jiné „odrazy“ Vašeho těla …
Sedimentace červených krvinek je standardním vyšetřením v každém lékařském oboru. Je to jednoduché vyšetření a jako první může ukázat na zánětlivé onemocnění. Běžné je také vyšetření krevního obrazu. Umožňuje posouzení bílých krvinek (zejména při zánětech) a počet krevních destiček (poruchy krvácivosti).
Chemické vyšetření moči a bakteriologický rozbor bývají vhodné v případě, že ke gynekologovi přicházíte pro bolesti v podbřišku a pálení nebo řezání při močení.
Před nasazením hormonální léčby (hormonální antikoncepce, hormonů u žen v přechodu) se u některých žen také provádějí jaterní testy.
Speciální vyšetření pro speciální situace
Ambulatní vyšetření: Vyšetření hormonů (funkce vaječníků, nadledvin, štítné žlázy) při nepravidelném krvácení, neplodnosti. Vyšetření rentgenem - břicho, kosti, lebka, hrudník Mamografie - zobrazovací metoda při vyšetření prsů
Měla matka nebo babička zhoubný nádoru prsu? Je vám více jak 50 let? Zjistíte si bulku v prsu? Podle věku je Vám doporučen ultrazvuk prsu nebo mamografie.
Urodynamické vyšetření - při inkontinenci (neschopnosti udržet moč)
Vyšetření za hospitalizace: Některá vyšetření se musí provést v nemocnici v celkové narkóze. Zakrvácela jste v přechodu? Na ultrazvuku je v děloze nějaký útvar (polyp, myom)? Pak je nutné hysteroskopické vyšetření. Hysteroskopie - vyšetřování děložní dutiny přístrojem (“kovová trubička“), který se zavádí kanálem děložního hrdla. Je možné prohlédnout celou děložní dutinu a odebrat vzorek na další vyšetření.
Laparoskopie - umožňuje prohlédnout gynekologické orgány z dutiny břišní. Podobný přístroj (laparoskop) se zavádí malým řezem v oblasti pupku do dutiny břišní. Pokud máte dlouhotrvající nebo opakující bolesti v pánvi, v podbřišku a jiným vyšetřením není zjištěna příčina, jistě Vám lékař laparoskopii doporučí. Může pomoci i v případě, že nemůžete otěhotnět. Pomocí kontrastní látky lze zjistit průchodnost vejcovodů.
V gynekologické praxi si obvykle vystačíme se základním vyšetřením (gynekologická prohlídka, ultrazvuk, běžný odběr krve, moči). Pouze u malého procenta žen jsou nutná podrobnější vyšetření.
MeDitorial.cz