Osteoporóza a osteoartróza: podobné názvy, rozdílné nemoci (I. část)
I když mají tato dvě onemocnění na první pohled podobná označení a mnoho lidí je také kvůli tomu zaměňuje, nejedná se o totéž. Čím se tyto nemoci od sebe tedy liší?
Osteoporóza je onemocnění kostí. Kostní hmota postupně ztrácí svůj stavební prvek, vápník. Kost následkem toho řídne, stává se křehčí a náchylnější k jakékoliv zátěži. Tato nemoc je plíživá, sama se vyvíjí v našem organismu několik let úplně nepozorovatelně, až se jednoho dne projeví zlomeninou po menším pádu či minimálním tlaku. Kosti mohou být tak křehké, že ke zlomenině dochází dokonce ve spánku při přetáčení se v posteli.
Naproti tomu osteoartróza je onemocněním kloubů, je to zřejmě nejčastější onemocnění kloubů vůbec. Osteoartróza je charakterizována místním úbytkem kloubní chrupavky. Ta ztrácí svoji celistvost, stává se méně pružnou, rozvlákňuje se a postupně mizí. Nedokáže již unést zátěž, která je přiměřená pro zdravou chrupavku. Na okrajích kloubních ploch dochází k tvorbě kostních výrůstků (osteofytů), které omezují rozsah pohybu.
Příčiny
Osteoporóza
Metabolismus vápníku je velice složitý proces v lidském organismu. Narušení jeho ukládání do kostí nebo zvýšení odbourávání vápníku může mít různé příčiny. Jsou to například o choroby žláz s vnitřní sekrecí, dědičná onemocnění, chronická onemocnění jater a ledvin, cukrovku, nádorová onemocnění. Osteoporózou trpí hlavně ženy po přechodu. Je to způsobeno tím, že v jejich organismu dochází ke změně v koncentracích jednotlivých pohlavních hormonů, zejména estrogenu. Dále se s osteoporózou setkáváme u starších lidí, kde již více vázne vstřebávání samotného vápníku ve střevě. Snižuje se u nich i koncentrace aktivního vitaminu D, který je nutný pro ukládání vápníku do kostí.
Co všechno může vést ke vzniku osteoporózy?
- sedavý způsob života
- nedostatek pohybu
- kouření
- chronický příjem alkoholu
Osteoartróza
má také řadu příčin:- přibývající věk
- úrazy v průběhu života
- zánětlivé choroby kloubů
- metabolická onemocnění
- zvýšená funkční zátěž kloubů
Dalo by se říci, že zvýšenou námahu na klouby vyvíjejí jen profesionální sportovci, avšak opak je pravdou. I obyčejné psaní esemesek na mobilním telefonu velice zatěžuje kloub palce! Na změnu povrchu chrupavky hraje velkou roli nadváha, způsobující zvýšenou nosní zátěž na klouby. Někteří lidé trpí vrozenou nepravidelností kloubních ploch. Jiní zase zdědí zvýšenou pohyblivost kloubů (tzv. hypermobilita). Pohled na hadí muže či ženy je sice fascinující, málokdo si však uvědomí, že jejich kariéra rychle končí a čeká je jen život v bolestech a utrpení.
(hst)
Zdroj: Klener P, et al. Vnitřní lékařství. Praha: Karolinum, 2006.