Osteoporóza se u těhotných žen vyskytuje vzácně
Během těhotenství spotřebuje vyvíjející se plod až kolem 30 g vápníku ke stavbě vlastní kostry. Toto množství musí být tedy získáno a přeneseno z mateřského organismu.
Ochranné procesy pro kosti
Během těhotenství dokáže mateřský organismus mnohem účinněji vstřebávat střevem vápník obsažený v potravě, zvyšuje se hladina celkového 1,25-dihydroxyvitaminu D a také se adaptují ledviny – snížením ztrát vápníku močí. Další fyziologické změny, které mají ochranný vliv na kosti, jsou například zvýšení hladiny estrogenu v třetím trimestru nebo vyšší zátěž kostí vlivem váhového příbytku.Z toho je zřejmé, že osteoporóza v těhotenství bývá spíše vzácná, zejména pak u žen zdravých. Samozřejmě během gravidity a kojení jsou vyšší nároky na příjem vápníku, nicméně poté, co maminka kojit přestane, její organismus dokáže zvýšit příjem vápníku kostmi a rychle obnovit hladinu vápníku na původní hodnotu.
Osteoporóza u těhotných? Jen dočasně
Pokud je přesto stanovena diagnóza osteoporózy, což většinou bývá ve třetím trimestru těhotenství (41 %) a po porodu (56 %), jedná se o případy málo časté a dočasné. Není dosud zcela jasné, jaké podmínky se na jejím vzniku podílejí. Předpokládá se vliv genetických faktorů, u několika málo případů jsou zmíněny rizikové faktory jako účinek heparinu či glukokortikoidů a kolísání hladin hormonů.Stejně jako u většiny onemocnění je i v tomto případě důležitá prevence:
- racionální dieta bohatá na vápník
- vápníkové doplňky
- přiměřená tělesná zátěž
- omezení kouření a alkoholu
(pes)
Zdroj: Kovacs CS. Calcium and Bone Metabolism During Pregnancy and Lactation. Journal of Mammary Gland Biology and Neoplasia 2005;10:105–118. Shoji K, et al. Effects of Lactation on Alveolar Bone Loss in Experimental Periodontitis. Journal of Periodontology 2007:152–156.