Osteoporóza u muže? Žádná rarita
Kost je orgánem, který se stále mění – staré stavební kameny kostí jsou
průběžně odstraňovány a nahrazovány novými. Kost a její pevnost se
vyvářejí především v dětství, ale maximální pevnosti dosáhne kost kolem
dvacátého roku života člověka.
Muži mají od přírody kosti pevnější
Přibližně do 50 let nemají muži většinou žádnou zkušenost s oslabováním kostí – na rozdíl od žen, které tuto skutečnost zažívají už od začátku menopauzy. Asi od 65–70 let ubývá kostní hmota mužům úplně srovnatelně se ženami, jen se o této záležitosti tak často nemluví.
V tomto věku totiž dochází k menšímu vstřebávání vápníku a dalších výživných látek nutných pro výstavbu kostí. Kost proto postupně ztrácí původní pevnost, stává se křehčí a i při malém násilí má sklon ke zlomeninám. Tento stav se nazývá osteoporóza nebo někdy „tichá nemoc“, protože se vyvíjí tiše – bez zvláštních příznaků –, a to až do doby, kdy dojde k první zlomenině.
Kyčel má u mužů při zlomeninách „přednost“
Zlomeniny způsobené osteoporózou bývají u mužů nejčastěji v oblasti kyčle, páteře anebo zápěstí. Zlomenina kyčle je obzvlášť nepříjemná, protože nadlouho vyřadí pacienta z běžného života. Muži podle statistik mají častěji zlomeninu kyčle a podstatně hůře se s ní vyrovnávají.
Jaké jsou rizikové faktory pro vznik osteoporózy u mužů?
- Chronická onemocnění – nemoc ledvin, plic, žaludku, střev nebo neléčené onemocnění endokrinního systému, které narušuje normální hladiny hormonů v těle.
- Nediagnostikované nízké hladiny mužského pohlavního hormonu – testosteronu
- Neléčené špatné životní návyky – zejména kouření, nízký příjem vápníku do těla, nadměrná konzumace alkoholu, nedostatečný tělesný pohyb.
- Věk muže – čím jste starší, tím vyšší je riziko zlomeniny.
- Rodinné faktory – sklon k menší pevnosti kostí v rodině.
- Rasa – Kavkazané mají obecně vyšší riziko vzniku tohoto onemocnění, ale osteoporóza se samozřejmě může vyvinout u všech mužů.
Ideální je samozřejmě osteoporózou vůbec neonemocnět. A jak na to? Samozřejmostí by mělo být dodržování následujících zásad:
- omezení cigaret, ideálně nekouřit vůbec,
- snížení příjmu alkoholu na minimum,
- zvýšení fyzické aktivity,
- zajištění ideálního příjmu vápníku do těla – optimálně vzhledem k věku zabezpečení také
- dostatečného příjem vitaminu D do těla (tělo jej dostává přibližně po 10 minutách slunečního
- ozáření, pokud se nevystavujete slunci, je dobré dodávat do těla vitamin D v potravinách nebo uměle,
- diskuse s lékařem, popřípadě zjištění stavu vašich kostí, tedy denzitometrické vyšetření, včasné léčení snížené pevnosti vašich kostí (osteopenie – první známka, že se s kostmi něco děje),
- pravidelně a kvalitně jíst.
(jnl)
Zdroj: arthritis.about.com