Osteoporóza může ohrožovat i mladé lidi
Většina lidí má osteoporózu spojenou zejména s vyšším věkem. Kvůli hormonálním změnám, ale i nedostatku vápníku dochází k řídnutí kostí. Proto si s osteoporózou mladí lidé příliš hlavu nelámou. To se jim ale nemusí vyplatit. Toto onemocnění totiž pomalu přestává být doménou těch dříve narozených.
Pozor na přechod
Celosvětově se osteoporóza vyskytuje nejčastěji ve skupině starších žen po přechodu, kdy vlivem vyhasínání funkce pohlavních žláz dochází k hormonálním změnám a tím i k odbourávání kosti. Druhou velkou skupinu pak tvoří velmi staří pacienti, částečně i upoutaní na lůžko, kdy se kost odbourává, protože není dostatečně zatěžována. Průměrný vznik osteoporózy je tedy v první skupině kolem 50.–55. roku života, u druhé skupiny lehce po sedmdesátce. Přesto ale nejsou mladší pacienti výjimkou.
Řídké kosti už v mládí?
Mezi nejčastější příčiny vzniku osteoporózy v nízkém věku patří zejména nedostatek pohlavních hormonů. Tento faktor ovlivňuje jak muže, tak i ženy. Naštěstí má ale lidské tělo dostatek kompenzačních mechanizmů, takže osteoporóza z nedostatku hormonů vznikne nejdříve po pěti až deseti letech.
Bez vápníku a "déčka" to nejde
Další poměrně častou příčinou je nedostatek vitamínu D a vápníku v těle. Může za to zejména nevhodná strava a málo pohybu na slunci. Příčinou ale může být i porucha vstřebávání vápníku ve střevě, způsobená jak nedostatkem vitamínu D, tak i střevním či jaterním onemocněním. Pokud je totiž v těle vápníku nedostatek, začne se odčerpávat z kostí, a tím dochází ke vzniku osteoporózy.
Nedostatek tělesného pohybu
Nezanedbatelným faktorem vzniku osteoporózy u mladých hraje také nedostatek pohybu. Dnešní děti stále více vysedávají u počítače, dospělí zase mají většinou sedavé zaměstnání. Cvičení a pohyb totiž kosti zpevňuje a významně tak podporuje tvorbu nové kostní hmoty.
Alkohol, cigarety, léky
Nezanedbatelný vliv na vznik osteoporózy v nízkém věku mají i cigarety, konzumace alkoholu, nadměrné pití černé kávy a vystavování se vlivu toxických látek, jako jsou olovo nebo kadmium. Úbytek kosti ale způsobují i různá onemocnění, zejména pak onemocnění štítné žlázy a příštítných tělísek, nemoci střev, jater, ledvin a chronická zánětlivá onemocnění. Velmi špatně na kost působí také dlouhodobé užívání různých léků, např. glukokortikoidů, antiepileptik a také léků, které se používají v léčbě vředové choroby žaludku a dvanáctníku.
(kam)