Osteoporóza se s alkoholem příliš nekamarádí
Řídnutí kostí může být způsobeno mnoha příčinami – hormonálními poruchami, nedostatečným přísunem základních stavebních elementů kosti, ale například také i nadměrným požíváním alkoholu. Jak tedy alkohol působí na kosti a co může jeho nadměrná konzumace způsobit?
Nadměrné pití…
Příliš mnoho alkoholu působí velmi negativně na játra. Nadměrným pitím je myšlena pravidelná konzumace většího množství alkoholu, než jsou přibližně dvě deci vína anebo půllitr piva denně. Kromě postižení jater může nadměrné pití alkoholu postihovat i nervy, mozek a v neposlední řadě i kosti.
… metla na kosti
Na kosti alkohol působí negativně třemi základními mechanismy:
- Má negativní vliv na tzv. osteoblasty, tedy buňky produkující novou kostní hmotu. Alkohol snižuje jejich aktivitu a ty pak nestačí dostatečně rychle nahrazovat "nemocnou" kost.
- Porušuje vyzrávání kostní hmoty, a snižuje tak schopnost hojení zlomenin. Způsobuje totiž ztrátu vápníku z kostí a tím výrazně zpomaluje zvápenatění definitivní kosti.
- Působí na kosti i nepřímo. Dlouhodobý a nadměrný příjem alkoholu totiž zapříčiňuje nerovnováhu vápníku v krvi a zvyšuje hladiny parathormonu, což vede k vyplavování vápníku z kostí. Snižuje i tvorbu vitaminu D a pohlavních hormonů, což jsou látky důležité při kostním metabolismu.
Alkohol na kosti negativně působí už při konzumaci dávky 100 ml denně. Naštěstí je ale prevence jednoduchá: abstinence a zároveň vyšší příjem vápníku. Velmi důležité jsou také pravidelné sportovní aktivity, při kterých si kosti "zvykají" na zatížení, navíc jsou posilovány i svaly, které pak zabraňují zlomeninám. Proto odložte skleničky a vyrazte za sportem.
(kam)
Zdroj:
mojelekarna.cz
vegspol.cz