Osteoporóza krade nejen kosti, ale i tělesnou výšku
Jedním z nejčastějších dotazů, které kladou pacienti s osteoporózou svým ošetřujícím lékařům, jsou obavy ohledně tělesné výšky. Budu menší? A mohu tomu nějak zabránit?
Tichý zloděj kostí…
Osteoporóze se někdy pro její účinky na lidské kosti přezdívá zloděj kostí. Při tomto onemocnění totiž dochází k řídnutí kostí, které jsou pak náchylnější ke zlomeninám. Mezi nejčastější zlomeniny u osteoporózy patří zlomeniny krčku stehenní kosti, zápěstí a v neposlední řadě i obratlů. U těch se ale nejedná o „klasické“ zlomeniny, ale o zlomeniny tzv. kompresní. Při nich dojde k poklesu obratlového těla a tím i ke zmenšení jeho výšky. To se může projevit například i snížením tělesné výšky.
… a bohužel i výšky
Za snížení tělesné výšky ale u osteoporózy nemůžou jenom zlomeniny obratlů, ale zejména takzvané kulacení zad. Při nich dochází vlivem oslabování opěrného aparátu ke stále většímu předklonu, který ve výsledku může tělesnou výšku pacienta snížit i o dvacet centimetrů. Tato změna se na rozdíl od zlomenin kostí neprojeví okamžitě, ale vzniká postupně a plíživě. Jak se tedy snižování tělesné výšky u osteoporózy bránit?
Důležitá je prevence
Základním pravidlem při předcházení snižování tělesné výšky následkem osteoporózy je důsledné dodržování terapie osteoporózy, která zahrnuje nejen správnou stravu a užívání potravinových doplňků, ale i pravidelný pohyb a přiměřené posilování. Důležité je také nezapomenout na pravidelné kontroly, při nichž je možné léčebný režim na základě výsledků vyšetření upravit.
Bát se snižování tělesné výšky u osteoporózy je zcela jistě na místě. Pokud ale pacient dodržuje odpovídající léčebný režim, dostatečně se pohybuje a vyvaruje se rizikových faktorů, jako jsou kouření a nadměrná konzumace alkoholu, nemusí být změna tělesné výšky nijak zásadní.
(kam)