Jaké jsou tedy skutečné indicie napovídající, že právě vy patříte do rizikové skupiny?
Některé faktory neovlivníme
Již samotná skutečnost, že jste žena, zvyšuje pravděpodobnost výskytu osteoporózy. Přičteme-li k tomu věk přes padesát let, nízkou hmotnost, kouření cigaret či pravidelné pití většího množství alkoholu, riziko významně narůstá. Zdaleka to ovšem nejsou jediné rizikové faktory, které činí ženu náchylnější k rozvoji této civilizační choroby.
Na geny jsme krátcí
Nespornou úlohu v rozvoji osteoporózy hraje do určité míry dědičnost. Pokud některý z vašich rodičů či prarodičů utrpěl zlomeninu krčku kosti stehenní, předloktí či obratle nebo se u nich vyskytovaly opakované úrazu nepřiměřené zlomeniny postihující také jiné kosti, mělo by to být pro vás výstrahou.
Osteoporóza jako jeden z nežádoucích účinků léčby
Existují některá onemocnění, která přispívají k rozvoji osteoporózy. Jednou z nich je revmatoidní artritida, jejíž vliv na vznik této choroby byl již mnohokrát potvrzen. Dlouhodobá léčba kortikoidy s sebou nese riziko nežádoucího účinku v podobě řídnutí kostí. Nedostatek fyzické zátěže je dalším nepochybným rizikovým faktorem.
Není pochyby o tom, že na rozvoji osteoporózy se podílí mnoho jiných známých i neznámých faktorů. Právě z tohoto důvodu je vhodné na tuto chorobu myslet, zejména v případě, že se některá z výše uvedených skutečností týká právě vás. Úpravou životního stylu společně s dalšími v současné době dostupnými metodami je možné rozvoji osteoporózy předcházet, nebo alespoň zmírnit její průběh.
(pad)
Zdroj:
www.medicalnewstoday.com