Osteoporózou mohou trpět už děti
Osteoporóza je onemocnění kostí, se kterým se potýkají většinou ženy po menopauze. Tato nemoc se ale může vyvinout také u dětí.
Juvenilní osteoporóza se nejčastěji objevuje ve věku 8 až 14 let. Pevnost kosti je snížena stejně jako u dospělých. Prvním příznakem bývá obvykle zlomenina, které nepředcházel žádný úraz.
Typy juvenilní osteoporózy
Existují dva typy juvenilní osteoporózy: sekundární a idiopatická.
Sekundární osteoporóza vzniká, pokud se vyskytuje současně jiné onemocnění, které osteoporózu způsobuje. Mezi onemocnění, s kterými se juvenilní osteoporóza sdružuje, patří:
- juvenilní artritida
- diabetes
- cystická fibróza
- leukemie
- osteogenesis imperfecta (mutace genu starajícího se o tvorbu kolagenu typu I.)
- Cushingův syndrom (zvýšená produkce kortikoidů z nadledviny)
- mentální anorexie
- onemocnění ledvin
- zvýšená funkce štítné žlázy nebo příštítných tělísek
Pozor na léky
Obzvláště ohroženy jsou děti, které užívají léky, jejichž vedlejším účinkem je řídnutí kostí. Příkladem je chemoterapie u léčby některých druhů nádorů nebo kortikoidy při artritidě. Pokud dítě trpí některým z těchto onemocnění, je dobré průběžně sledovat tzv. denzitu kosti. Ta ukáže, do jaké míry je kost poškozena a jak je snížena hustota kostní tkáně.
Když neznáme příčinu nemoci
Idiopatická osteporóza je označení pro poruchu, u které není známa příčina. Tento typ není zdaleka tak častý. Objevuje se více u chlapců a je vázán na období před nástupem puberty. Zdravým dětem rostou kosti hlavně během puberty. U juvenilní osteoporózy se vývoj kosti opožďuje, kosti nejsou dost pevné a kostní hmoty je výrazně méně. K výrazným příznakům patří bolesti zad, kolen nebo kyčlí, obtížná chůze a zlomeniny končetin.
Pokud je zjištěno, co vedlo ke vzniku osteoporózy, je nutné ji správně léčit. Dalšími faktory, které mohou léčbu pozitivně ovlivnit, jsou zejména:
- ochrana dětí před zlomeninami – měly by se vyvarovat různých rizikových aktivit (kontaktní sporty, lyžování atd.)
- používání ochranných pomůcek při sportu
- zvýšení množství vápníku a vitaminu D v potravě
(nes)