Ostropestřec: naděje pro nemocné s HIV a chronickou žloutenkou
Chronická žloutenka typu C byla ještě v nedávné době nevyléčitelným onemocněním. Pokroky moderní medicíny však začínají porážet i nakažlivou chorobu jaterní tkáně. Nejčastějším důvodem selhání léčby je současná infekce obávaným virem HIV. Švýcarští vědci ale přicházejí s novým trumfem, nenápadnou rostlinkou ostropestřcem mariánským.
Obávaná komplikace léčby
Koinfekce neboli současná infekce virem hepatitidy C a virem HIV způsobuje lékařům mnoho vrásek při sestavování úspěšné léčby. Podle statistiky trpí dvojitou infekcí v České republice asi 10 % nakažených. Situace je ještě zoufalejší ve Spojených státech amerických, kde se podíl koinfekce pohybuje kolem 25–30 %. Oba viry se přenáší především nakaženou krví či tělními tekutinami. Není překvapením, že velkou část nemocných tvoří uživatelé nitrožilních drog. Obecně platí, že koinfekce zhoršuje průběh obou onemocnění, ale také zvyšuje pravděpodobnost neúspěchu léčby.
Zázračný ostropestřec
Ostropestřec mariánský je poměrně nenápadná rostlinka. V lékařských kruzích je však nedocenitelným pomocníkem v léčbě jaterních onemocnění. Ostropestřec totiž obsahuje účinnou látku silibinin, která má blahodárné účinky na zdraví jater. V čem tkví jeho síla?
- Silibinin je silný antioxidant, chránící jaterní buňky před poškozením.
- Jeho působením dochází k zesílení membrány buněk, díky čemuž lépe odolávají nepříznivým vlivům, tedy i virové infekci.
- Další podstatnou složkou léčby je vliv silibininu na regeneraci jaterní tkáně. Výtažek z ostropestřce podporuje růst jaterních buněk a pomáhá játrům navrátit jejich funkci.
Švýcarský výzkum
Švýcarsko prokazuje své kvality nejenom v oblasti výroby precizních hodinek. Tamní vědci nejspíše přišli na způsob, jak zlepšit vyhlídky nemocných s koinfekcí virem hepatitidy C a HIV. Do výzkumu byli zahrnuti nemocní s koinfekcí a současným pokročilým poškozením jater. Tito jedinci mají pouze 30% šanci na úspěšnou léčbu. Před zahájením samotné protivirové terapie jim lékaři naordinovali nitrožilní aplikaci vysokých dávek silibininu po dobu dvou týdnů. Poté podstoupili léčbu interferonem, ribavirinem a telaprevirem. Výsledky byly vskutku ohromující. Úspěchu v léčbě dosáhlo celých 80 % pacientů!
Vědci se domnívají, že objevili nadějnou cestu v moderní léčbě nemocných s koinfekcí. V současné době je třeba vyčkat na další výsledky, které potvrdí nebo vyvrátí příznivé účinky silibininu před zahájením protivirové léčby.
Zdroj: www.hepatitiscentral.com