Osteoporóza je onemocnění kostí, které se vyskytuje ve vyšším věku a zejména u žen. Svým významem však zdaleka překračuje jen problémy s pohybovým aparátem. Často člověku nedovoluje vykonávat jeho práci tak jako dříve. Problém může vyústit až ve ztrátu zaměstnání, v "lepším" případě odchod do invalidního důchodu.
Mezi 20. a 30. rokem věku je lidská kostra nejmasivnější a obsahuje nejvíce vápníku a kostní hmoty. Dále už kostní hmota jen ubývá. Množství kostní hmoty ovlivňují i naše pracovní návyky a životní styl. Menší riziko řídnutí kostí budou mít ženy více zatěžující pohybový aparát (například poštovní doručovatelky) než ženy s vysloveně sedavým zaměstnáním.
Hlídejte si kosti
S rostoucím věkem množství kostní hmoty pomalu ubývá. Zpravidla o tom ani nevíme, vše se zdá v pořádku. Naše kosti jsou však náchylnější ke zlomeninám. V práci, ale i mimo ni si musíme dávat pozor na úrazy, zejména na pády. Ruka, předloktí, krček stehenní kosti, ale také obratle se snadno lámou i při překvapivě malém násilí. Dříve byly zlomeniny krčku velmi obávané a často i smrtící úrazy, dnes se situace poněkud zlepšila. Zejména zlomeniny obratlů ale mohou být i po zhojení příčinou chronických bolestí. Optimální je tedy pracovní zařazení s minimálním rizikem pádů a úrazů.
Od zlomeniny do invalidního důchodu
Chronická bolest ovlivňuje osobnost postiženého, zhoršuje mezilidské vztahy, snižuje schopnost soustředit se na pracovní úkol, přibývá konfliktů s okolím. Osteoporóza tak postihuje nejen fyzickou schopnost pracovat, ale i schopnost spolupracovat v týmu, což nakonec může vyústit v sociální vyloučení zaměstnance z kolektivu a zhoršení jeho pracovní pozice. Zlomenina na podkladě osteoporózy, případně s chronickou bolestí může být i důvodem k přiznání částečného nebo plného invalidního důchodu.
Základní podmínky pro přiznání invalidního důchodu:
- věk pod 65 let,
- dostatečná délka pojištění nebo musí jít o pracovní úraz,
- dlouhodobě špatný zdravotní stav se snížením schopnosti pracovat o alespoň 35 procent.
Další informace najdete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí www.mpsv.cz.
(uli)
Zdroj:
is.muni.cz
www.mpsv.cz