OSN a Světová banka společně sledují ptačí chřipku
Virus ptačí chřipky se čas od času vyskytne na různých místech po celé zeměkouli, avšak skutečně natrvalo se zatím usídlil ve třech zemích. Současný výskyt nebezpečného viru a jednotlivá opatření, která mají zabránit jeho dalšímu rozšíření, zhodnotili ve své společné zprávě představitelé OSN a Světové banky.
Prevence šíření...
Jedním z důležitých faktorů, který snižuje náchylnost dané země ke vzniku epidemie, je kvalitní veterinární péče. Některá domácí zvířata totiž umožňují chřipkovému viru skrýt se uvnitř jejich organismu a tam prodělat genetické změny, které mohou vést ke vzniku pandemického viru. Od roku 2003 až do dneška byla přítomnost viru ptačí chřipky zaznamenána v šedesáti zemích světa. Virus celkem usmrtil 206 lidí z 335 nakažených. Pokud by zmutoval do formy, která se snadno šíří z jednoho člověka na druhého, odhaduje se počet jeho obětí na desítky milionů.
#IMG#Rozvojové země jsou rizikem...
Jak hodnotí společná zpráva OSN a Světové banky připravenost jednotlivých států na případnou pandemii? Většina zemí prý bere hrozbu vážně a buduje infrastrukturu potřebnou pro boj s infekcí. Na druhé straně je vysoce nebezpečný virus dnes pevně usídlen v Indonésii, Egyptě a Nigérii, a možná také v některých lokalitách Bangladéše a Číny. Jakmile se jednou virus v zemi pevně usadí, jeho eliminace se stává náročnější a riziko nákazy pro člověka stoupá. Podle zveřejněné zprávy je jedním z velkých problémů špatná úroveň veterinární péče v chudých zemích, z nichž některé dokonce postrádají zařízení nutná pro provedení základních testů. Tyto země nedisponují ani potřebným rozpočtem, ani laboratorní kapacitou. Některé země, především z afrického kontinentu, nemají dokonce ani možnost diagnostikovat ptačí chřipku u nakažených lidí.
Krizový plán...
Kontrola případné infekce u zvířat je základním prostředkem ochrany lidí a hlavním předpokladem nezbytným pro úspěšný boj s pandemií. „Dobytek a hospodářská zvířata jsou časovanou bombou v našem středu,“ řekl doslova jeden z hlavních autorů zprávy. „Musíme zvířata chovat bezpečně a udržovat je zdravá.“ Autoři zprávy zkoumali 146 zemí, z nich 95 % má vypracovaný plán pro případ epidemie ptačí chřipky. Takový plán má i Česká republika a jeho verze byla přijata osmého listopadu roku 2006.
(vek)
Zdroj: Animal Health Crucial in Bird Flu Battle: Report., Medscape 29. 11. 2007.