Interní vyšetření
Interní vyšetření je soubor lékařských úkonů prováděných za účelem stanovení diagnózy. Na základě jeho výsledků se lékař rozhoduje pro další léčbu. Interní vyšetření komplexně zhodnotí stav Vašeho organismu a charakter případného postižení všech jeho systémů. Nález mohou podpořit vhodně zvolené zobrazovací metody. Všechny shromážděné údaje pomohou ke stanovení diagnózy a rozvaze o dalším léčebném postupu.
Kdy se vyšetření používá
Interní lékařství se zabývá diagnózou nemocí vnitřních orgánů a jejich nechirurgickou léčbou. S interním vyšetřením se tak můžete setkat v případě většiny onemocnění. Provádí se i preventivně a v rámci předoperační přípravy. Vede jej lékař internista.
K čemu vyšetření slouží
Interní vyšetření komplexně zhodnotí stav Vašeho organismu a charakter případného postižení všech jeho systémů. Nález mohou podpořit vhodně zvolené zobrazovací metody. Všechny shromážděné údaje pomohou ke stanovení diagnózy a rozvaze o dalším léčebném postupu.
Co je k vyšetření potřeba
Při interním vyšetření používá lékař hlavně své smysly. Poslech mu usnadňuje fonendoskop, k měření tlaku využívá tonometr. K zachycení srdeční činnosti slouží elektrokardiogram. Do úst nahlíží pomocí špachtle, k základnímu vyšetření používá i baterku. Moč k vyšetření se zachycuje do zvláštních odměrek. Odběr krve a transport odebraných vzorků se provádí jednorázovými injekčními stříkačkami a zkumavkami. K výtěrům z tělesných dutin slouží speciální odběrové sety, vatové tampóny nebo smotky na špejli.
Jaký je princip
K hodnocení stavu Vašeho organismu používá lékař pohled, pohmat, poklep a poslech. Důležitou součástí interního vyšetření je i vyšetření konečníku (per rectum). Volba jednotlivých postupů a jejich posloupnost závisí na vyšetřovaném orgánu a Vašem aktuálním stavu.
Jak se na vyšetření připravit
Vyšetření nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. V případě plánovaných odběrů krve se dostavte nalačno.
Jak vyšetření probíhá
Po příchodu do ambulance se Vás lékař zeptá, co Vás přivádí a jak Vaše problémy vznikly. Orientačně přitom posoudí stav Vašeho vědomí a orientovanost. Dalšími cílenými dotazy se podrobně vyptá na Vaši rodinu, osobní, pracovní a sociální život, případné alergie, užívané léky a všechna prodělaná onemocnění. Pečlivý odběr anamnézy nejsou jen zbytečně kladené otázky. Podle staré lékařské poučky je správně odebraná anamnéza poloviční cestou k diagnóze. Po rozhovoru přistoupí lékař k vlastnímu vyšetření. Vyzve Vás k odložení oblečení a změří Vám tlak a puls. Kombinací pohledu, pohmatu, poklepu a poslechu vyšetří celé Vaše tělo od hlavy až k patě a zprostředkovaně i většinu Vašich vnitřních orgánů. Po fyzikálním vyšetření obvykle následuje natočení EKG a odběry krve a moči (případně vzorků stolice, slin, výtěry z tělesných dutin apod.) na biochemický, hematologický a mikrobiologický rozbor. Na základě výsledku vyšetření a laboratorních testů Vám může lékař předepsat léky. Celé interní vyšetření trvá 30 až 40 minut.
Kdy bude výsledek
Výsledek vyšetření se dozvíte hned po jeho ukončení. Lékař Vám napíše zprávu s jeho závěry. Výsledky laboratorního vyšetření jsou známy podle jejich typu do několika minut, hodin nebo následující den.
Co vyšetření ukáže
Vyšetření odhalí odchylky ve velikosti, stavbě nebo funkci Vašich vnitřních orgánů. Jejich viditelné nebo hmatné zvětšení a bolestivost na dotyk mohou být známkou probíhajícího zánětu nebo nádoru. Poklepem lze upřesnit hranice orgánů a získat informaci o jejich struktuře. Poslech srdce a velkých cév, plic a pohybů střev (peristaltiky) ukáže šelesty, změnu dýchání nebo poruchu posunování potravy zažívacím traktem. Vyšetření per rectum může odhalit krvácení do zažívacího traktu, břišní nebo pánevní zánět a zvětšení prostaty. Biochemické laboratorní vyšetření ukáže odchylky od normálních koncentrací iontů, enzymů a produktů metabolismu. Hematologické vyšetření informuje o složení krve a množství krevních buněk. Mikrobiologický rozbor odhalí původce infekce.
Kam povedou další kroky
Interní vyšetření Vás nijak neomezuje. Po jeho skončení obvykle následuje další diagnostický a léčebný postup. Lékař Vám může doporučit některé zobrazovací vyšetření (RTG, ultrazvuk, CT, MR, endoskopie). V případě závažnějšího onemocnění budete přijati k hospitalizaci. Výsledek preventivního vyšetření zanesete lékaři, který Vás k němu odeslal.
Dostupnost
Interní vyšetření provádí specialista v interní ambulanci.