Inteligentní budík sám určí nejlepší čas na probuzení
Ranní probouzení je většinou první věcí, kterou každý den uděláme. A často nepatří k činnostem právě příjemným. Zvláště pokud tělo cítí, že má ještě noc. Inteligentní budík člověka vzbudí v té nejpříznivější fázi spánku.
Zdravý spánek se skládá z několika cyklů. Během noci tak projdete fází hlubokého spánku, lehkého spánku a fází REM (rapid eye movement – fáze rychlých pohybů očí), při které se zpravidla zdají sny. Nové inteligentní budíky a hodinky dokážou zjistit, ve které fázi se právě nacházíte, a podle toho určí ideální čas na probuzení. Neprobudí vás samozřejmě uprostřed noci, ale zhruba v čas, který si uživatel nastaví.
Budík, který ví, kdy má probudit
Typický spánkový cyklus trvá 90–110 minut, poté následuje spánek REM. Právě tato fáze, ve které se nám zdají sny, je chvíle, na kterou inteligentní budíky čekají. V této fázi je totiž náš spánek lehký a nemáme daleko k probuzení. A právě tyto skorobdělé momenty (almost awake-moments) budíky a hodinky monitorují.
Jak? Během spánku REM (rapid eye movement) se totiž nepohybují jen naše oči, ale mírně sebou škube celé tělo. I v medicíně se těchto záchvěvů používá k tzv. aktigrafickému monitoringu. Inteligentní budíky si ale takové ambice nedělají. Ony vás "jen" probudí.
Monstrum z budoucnosti, nebo "normální" budík?
A jak vůbec inteligentní budíky vypadají? Na první pohled by nezasvěcený člověk nerozeznal tyto chytré budíky od těch obyčejných digitálních. Na druhý pohled je ale patrné, že se o obyčejný budík nejedná. V balení se totiž většinou nachází i zápěstní pásek, pomocí kterého si před usnutím budík uživatel připne. Budík potom monitoruje pohyby těla ve fázi REM spánku a spáče ve správný čas probudí. Na budících si lze nastavit jak orientační dobu buzení, tak i rozmezí, do kterého se má budík strefit.
Pokud si tedy nastavíte budík na sedmou hodinu ranní a v 6:45 se budete nacházet ve fázi lehkého spánku, budík vás probudí. Vzhledem k délce každého z cyklů vás budík vzbudí maximálně třicet minut před pevně stanoveným časem. Ačkoliv se zdá docela divné zkracovat si délku spánku až o půl hodiny, rozdíl v pocitu po probuzení je opravdu znatelný. S užitím nových budíků se budete cítit opravdu odpočatí. Nesmíte ale budík "zamáčknout" a spát dál, i třeba jen deset minut. Spánek by se totiž opět překulil do dalšího spánkového období a další probuzení už by tak příjemné nebylo.
Při neurologických potížích si raději nechte budík klasický
Opravdu ale tato technologie funguje? Podle testů na různých technických serverech ano. Kladně se o ní vyjádřila i prof. MUDr. Soňa Nevšímalová, DrSc., z Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Ta ale dodává, že budíky mohou mít význam u mladších lidí nebo studentů. Rozhodně ne u pacientů, kteří trpí nějakým neurologickým nebo psychiatrickým onemocněním. Další nevýhodou je i poměrně vysoká cena, která se v České republice pohybuje mezi 3 a 5 tisíci korun.
(kam)
Zdroj:
zive.cz
technet.cz
superbudik.cz