Intimní problém: vaginální křečové žíly
Že jste o nich nikdy neslyšeli? Jejich vznik souvisí především s hormonálními změnami. Podle statistik trápí křečové žíly 20 až 30 % těhotných žen, a to nejen v oblasti dolních končetin, ale právě také pánve. Existuje mnoho rizikových faktorů, které mohou zvýšit pravděpodobnost vzniku křečových žil
Že jste o nich nikdy neslyšeli? Jejich vznik souvisí především s hormonálními změnami. Podle statistik trápí křečové žíly 20 až 30 % těhotných žen, a to nejen v oblasti dolních končetin, ale právě také pánve.
Způsob života je důležitý
Existuje mnoho rizikových faktorů, které mohou zvýšit pravděpodobnost vzniku křečových žil. Jsou to hlavně:
- dědičnost,
- nadváha,
- špatné držení těla,
- dlouhé sezení či stání,
- užívání hormonální antikoncepce,
- estrogenová léčba,
- nesprávný výběr těhotenského oblečení, které je příliš těsné.
Příčiny vaginálních křečových žil
Jejich vznik bývá nepříjemným vedlejším účinkem těhotenství. Obvykle se spolu s nimi vyskytují i křečové žíly na dolních končetinách. Přestože jsou hlavním viníkem hlavně hormonální změny, vaginální křečové žíly souvisí také se stresem a tendencí žen zadržovat vodu. Další příčinou může být intenzivní tlak na oblast břicha, který vyvíjí dítě v bříšku. To vše vede k tomu, že žíly jsou napjaté a mohou se vytvářet varixy.
Vsaďte na prevenci
Stejně jako u hemoroidů a křečových žil na nohách platí i u těch vaginálních jediné: předcházet jim. Jak?
- Nejlépe pohybem – cvičení pomáhá zlepšit krevní oběh a zabraňuje oslabování žil, které následně vede ke vzniku varixů.
- Vhodné je také upravit jídelníček a jíst dostatek vlákniny, která napomáhá lepšímu trávení (zácpa je jedním z rizikových faktorů).
- Zkusit lze i bylinky, například vilín nebo kaštan (jírovec) – ten posiluje žíly a zvyšuje průtok krve.
Porod obvykle vše vyřeší
Problémy s vaginálními varixy obvykle zmizí po porodu, někdy však mohou přetrvávat i po něm. Máte-li potíže i po narození dítěte, měla byste navštívit lékaře. Pro zmírnění příznaků můžete použít sáčky s ledem na oblast pochvy a odpočívat. Někdy je nutný odborný zákrok – provádí se buď tzv. embolizace vulvy (vloží se cívka do žíly, aby ji zablokovala), nebo skleroterapie. Tyto operace se doporučují proto, aby se minimalizovalo riziko prasknutí cévní stěny.
(aši)