Ischemie končetin: hlavním příznakem je bolest při chůzi
Ischemická choroba dolních končetin je stav, kdy v nich postupně dochází k zužování průsvitu tepen. Pokud se nemoc neléčí a dále postupuje, může skončit až amputací končetiny. Jak se bránit?
Ischemická choroba dolních končetin je onemocnění cév. Uplatňují se zde proto podobné rizikové faktory, jako u chorob srdce. Mezi ty hlavní patří:
- vyšší věk,
- kouření,
- cukrovka,
- vysoký krevní tlak,
- vysoká hladina tuků v krvi.
Onemocnění je důsledkem procesu kornatění tepen, tzv. aterosklerózy. Při něm dochází k usazování tukových plátů, tzv. ateromů, uvnitř tepen, čímž je zužován jejich průsvit. Pokud je natolik úzký, že prokrvení okrajových částí končetin není dostatečné, začínají se objevovat příznaky choroby.
Problém ohlásí typická bolest
Klasickým a někdy i jediným projevem ischemické choroby dolních končetin jsou tzv. klaudikační bolesti. Jde o svíravou až křečovitou bolest v dolní končetině, která se objevuje při zátěži, jako jsou například chůze či běh. Po zastavení aktivity potíže obvykle do 2–5 minut ustupují. Příčinou je nedostatečné prokrvení do pohybu zapojených svalů. Klaudikace se objevují pravidelně a závisí na vzdálenosti, kterou nemocný ujde, na rychlosti chůze a na náročnosti trasy. Pokud se pacient snaží obtíže překonat, obvykle se stanou tak nesnesitelné, že ho stejně donutí aktivitu přerušit. Odeznívání bolesti je poté pomalejší, nepokoušejte se proto klaudikační bolesti přemáhat. Mezi další příznaky ischemické choroby dolních končetin mohou patřit:
- námahové bolesti,
- méně často i klidové bolesti v dolních končetinách,
- nehojící se vředy na nohou,
- změny barvy kůže či její teploty.
Pokud dolní končetiny bolí i v klidu a tento stav trvá dlouhodobě, označuje se jako kritická končetinová ischemie. Při ní častěji pozorujeme vznik vředů až sněti, tedy odumření okrajových částí končetin. Jde o důsledek jejich dlouhodobě nedostatečného prokrvení.
Co zvládnou léky
V léčbě ischemické choroby dolních končetin se běžně uplatňují medikamenty. Mezi základní možnosti farmakologické léčby patří:
- protidestičkové léky, které zabraňují vzniku krevních sraženin,
- preparáty napomáhající zvětšení průsvitu cév (tzv. vazodilatancia),
- léky snižující hladinu cholesterolu v krvi,
- přípravky proti bolesti.
Chirurgie zná více řešení
Pokud metody tzv. konzervativní léčby nestačí a stav pacienta se nezlepšuje, bývá často nutná operace. Mezi endovaskulární výkony (probíhají uvnitř tepen) patří například tzv. perkutánní transluminální angioplastika. Jedná se o metodu, při které je přes kůži do cévy zaveden katétr s balonkem na konci. Nafouknutím balónku je pak cíleně poraněna ateroskleroticky změněná céva a plát je zatlačen do stěny. Angioplastika je vhodná zejména u cév s velkým průsvitem a průtokem. Chirurgické rekonstrukční operace vyžadují cévního chirurga. Ten buď operačně přemostí postižené místo (provede tzv. cévní bypass), nebo provede endarterektomii (odstranění části stěny tepny spolu s plátem).
Změňte styl života
Pokud se léčba nedaří, dochází k odumření tkání, tedy k nekróze. Obvykle začíná na prstech nohou a postupuje výše. Může vyústit až v život ohrožující stav, který pak končí amputací části nebo celé končetiny. Důležité je proto pamatovat zejména na prevenci – tedy snažit se zredukovat rizikové faktory nemoci na minimum. Zdravě jezte, pravidelně cvičte a přestaňte kouřit. Pokud trpíte cukrovkou nebo vysokým krevním tlakem, je důležité tyto choroby řádně léčit.
(cean)
Zdroj:
http://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2007/04/05.pdf