Intrauterinní inseminace řeší problémy mužské plodnosti
Neplodné páry mají při volbě metody umělého oplodnění různé možnosti. Jednou z nich je tzv. intrauterinní inseminace. Tato metoda řeší mírné poruchy mužské plodnosti.
Neplodné páry mají při volbě metody umělého oplodnění různé možnosti. Jednou z nich je tzv. intrauterinní inseminace. Tato metoda řeší mírné poruchy mužské plodnosti, kdy je díky laboratorní úpravě možné dosáhnout lepší kvality ejakulátu.
Intrauterinní inseminace (IUI) patří k nejjednodušším metodám asistované reprodukce. Tuto techniku lze ale využít při léčbě neplodnosti pouze v případě, že má žena průchodné vejcovody. Vlastní indikací pak jsou:
- mírné poruchy kvality spermiogramu
- nepřítomnost spermií s nutností využití darovaných pohlavních buněk
- použití zamrazených spermií
- imunologické příčiny neplodnosti
Příprava a provedení
Spermie jsou v laboratoři upraveny a zpracovány speciálními technikami. Ty nejpohyblivější z nich jsou pak vstříknuty tenkou trubičkou přímo do dělohy ženy. Zavedení spermií se provádí v době, kdy u ženy dochází k uvolnění vajíčka (ovulaci). Pokud má žena spontánní ovulaci, je možno zahájit léčebný cyklus bez hormonální léčby. Při neúspěchu nebo není-li ovulace prokázána, se k jejímu vyvolání užívají hormonální léky. Ke stimulaci se podávají tabletky klomifencitrátu nebo injekce gonadotropinu.
Jak IUI konkrétně probíhá?
Velikost folikulů (rostoucí váčky s vajíčky) a blížící se ovulace se zjišťují pomocí ultrazvukového vyšetření přibližně 12. den menstruačního cyklu. Podle výsledků se stanoví termín injekce hCG, což je látka, která odstartuje ovulaci.
V den ovulace se partner dostaví k odběru spermatu. Po zpracování spermií, které trvá asi 2 hodiny, lze provést přenos spermií do dělohy. Samotný výkon je zcela nebolestivý, provádí se ambulantně bez nutnosti narkózy a trvá jen několik minut. Zda došlo k otěhotnění, může žena zjistit provedením těhotenského testu z ranní moči zhruba 2 týdny po inseminaci. Pro definitivní stanovení gravidity je za další týden provedena ultrazvuková kontrola.
Úspěšnost metody se pohybuje mezi 10 a 15 % a závisí na příčině neplodnosti a kvalitě spermií. Lékař může nejdříve provést 3 IUI cykly. Pokud nedojde k otěhotnění, pak je partnerům obvykle doporučena jiná, účinnější metoda.
(nes)
Zdroj: Andersen AN, Goossens V, Gianaroli L, Felberbaum R, de Mouzon J, Nygren KG. Assisted reproductive technology in Europe, 2003. Results generated from European registers by ESHRE. Hum Reprod 2007;22(6):1513–1525. Epub 2007 Apr 30.