Kvalitu života je možné si představit jako životní pohodu a spokojenost s vlastním životem. Postupem času se stala také jedním z významných medicínských pojmů a jedním z cílů léčby kožních onemocnění. Jaké jsou hlavní faktory, které ji ovlivňují?
- Pocity – U těžkého ekzému na rukou se mohou vyskytovat bolestivé praskliny kůže. Pacienti trpící lupénkou udávají pocity nepříjemného svědění až pálení kůže.
- Pracovní omezení – Zdravotnímu personálu nebo pracovníkům v chemickém průmyslu se může po styku s dráždivými látkami vytvořit na rukou ekzém nebo kontaktní dermatitida. Onemocnění zpravidla vyžaduje dlouhodobou léčbu a většinou i přeřazení pracovníka na jinou pozici. Ačkoliv to personalisté a manažeři oficiálně neuvádějí, nemocná kůže uchazeče o práci může vyvolat nepříznivý první dojem, a ztěžuje tak jeho uplatnění na trhu práce.
- Společenský a osobní život – Chronické kožní onemocnění člověka stigmatizuje a může mít významný dopad na jeho osobní vztahy. Pacienti s těžkou lupénkou se většinou vyhýbají intimním aktivitám, cítí se ve vztahu méněcenní a čelí častějším rozchodům.
- Finance – Opakované předpisování léků a mastí či jejich kupování bez receptu může také představovat zvýšené nároky na rodinný rozpočet. Pár korun pomůže ušetřit, když si zjistíte, která lékárna nabízí určitý přípravek nejlevněji, využijete věrnostních kartiček lékáren nebo zkusíte zakoupit větší balení.
- Duševní zdraví – Kožní onemocnění může snižovat sebevědomí, vést k depresi nebo úzkosti. Akné má vzhledem ke svému umístění na obličeji negativní vliv na duševní stav zvláště v dospívání. Svědivá onemocnění, jako například atopický ekzém, mohou zase způsobovat poruchy soustředění a spánku. Pacienti v ordinacích kožních lékařů trpí obecně častěji duševními problémy než běžná populace.
Mezinárodní data ukazují, že u 30–60 % pacientů s chronickým kožním onemocněním se mohou vyskytnout psychosociální obtíže. Někdy ale bývá těžké určit, co je příčina a co následek. Úroveň snížení kvality života podle odborníků nezávisí přímo na typu kožní choroby, ale spíše na její závažnosti, léčbě a také psychických a sociálních následcích. Podle závažnosti stavu pacienta může kožní lékař zvážit spolupráci s klinickým psychologem či psychiatrem a zvýšit tak komplexnost a kvalitu péče, která je nemocnému poskytována.
(dzit)
Zdroj:
https://www.gponline.com/quality-life-assessment-skin-disease/dermatology/article/1368082
http://www.vsechnoozdravi.cz/dermatologie/jake-jsou-psychosocialni-dusledky-onemocneni-kuze