Močová inkontinence se týká široké vrstvy populace, žen i mužů, starších osob, ale i těch mladých. Problém se obvykle objevuje v souvislosti s jiným onemocněním. Přesné statistiky výskytu v ČR neexistují, což je dáno především tím, že většina lidí se se svými obtížemi nesvěří lékaři. Dostupné údaje ale hovoří o tom, že mimovolný únik moči postihuje v průměru 35 % osob ve věku nad 65 let. V populaci ve středním věku se inkontinence vyskytuje mnohem více u žen, dvakrát až čtyřikrát častěji než u mužů. V seniorském věku se tento rozdíl postupně stírá a se samovolným únikem moči se potýkají obě pohlaví zhruba v podobné míře.
Inkontinenční pomůcky? Stačí si vybrat
Ačkoliv inkontinenci nelze vždy vyléčit, optimální terapie zpravidla dokáže výrazně zmírnit její příznaky. Vhodné inkontinenční pomůcky zásadně zlepšují kvalitu života jedinců, které trápí samovolné úniky moči.
Zdravotní pojišťovny plně, anebo alespoň zčásti hradí inkontinenční pomůcky všem jedincům od 3 let věku, u kterých byla prokázána patologická inkontinence. Podle charakteru problémů si lze vybrat různé pomůcky. Jde zejména o:
- inkontinenční vložky pro ženy/muže,
- prodyšné anatomicky tvarované pleny,
- plenkové kalhotky,
- pleny s bederním pásem,
- elastické fixační kalhotky,
- inkontinenční podložky.
Mezi doporučené produkty patří také řada kosmetické péče, která optimálně ošetří pokožku osob trpících inkontinencí.
Pomůcky „šité“ na míru
Před výběrem konkrétních inkontinenčních pomůcek je třeba si uvědomit, jaký stupeň obtíží se vás týká. Metodika, podle které se toto bude posuzovat, se nově mění od prosince 2019 (kdy vstupují v platnost změny zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění). Závažnost obtíží bude nyní posuzována na základě průměrného úniku moči v průběhu 24 hodin (nikoliv dřívějších 4 hodin):
- inkontinence I. stupně − únik 50 až 100 ml moči,
- inkontinence II. stupně − únik 100 až 200 ml moči (+ fekální inkontinence, tj. samovolný únik stolice),
- inkontinence III. stupně − únik více než 200 ml moči (+ smíšená inkontinence, tj. kombinace stresové a urgentní inkontinence).
Nově je proto možné diagnostikovat inkontinenci i pacientům s nižší závažností obtíží.
Pomůcky se také rozlišují podle pohyblivosti jedince, tedy zda samostatně chodí, pohybuje se s dopomocí, či zůstává na lůžku. Roli hraje také velikost produktu. Pacient by si měl změřit obvod boků a pasu.
O úniku moči je vždy třeba mluvit se svým lékařem. V opačném případě se totiž mohou obtíže stále zhoršovat. Lékař či zdravotní sestra také poradí s výběrem vhodných inkontinenčních pomůcek. Klasické hygienické vložky nemohou inkontinenční pomůcky nahradit. Jejich savost a absorpční vlastnosti totiž nejsou dostatečné.
Podívejte se na nová pravidla k úhradové regulaci zdravotnických prostředků předepisovaných lékaři na poukaz, která najdete ZDE.
(lek)
Zdroje:
https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2015/03/10.pdf
https://seni.cz/cs
https://www.vzp.cz/poskytovatele/informace-pro-praxi/poradna/jak-je-to-s-preskripci-a-uhradou-pomucek-pro-inkontinenci
Tiskové materiály k tiskové konferenci společnosti Essesity Czech Republic ze dne 13. 11. 2019, Setkání ke změně zákona o veřejném zdravotním pojištění: jak se změny dotknou pacientů s inkontinencí?