Druhy stomických pomůcek a jejich výrobci
Základní stomickou pomůckou je stomický sáček, do kterého ústí dutý orgán (tlusté nebo tenké střevo, močovody) a který zachycuje tělesný odpad. Dále je k dispozici stomické příslušenství, kam patří například ochranné a čisticí pomůcky, vyplňovací a vyrovnávací prostředky, odstraňovače stomických pomůcek či pohlcovače pachů.
Do České republiky momentálně dodává stomické pomůcky a příslušenství následujících osm firem:
- Dansac,
- Braun,
- Coloplast,
- ConvaTec,
- Eakin,
- Lipoelastic,
- Sabrix,
- WELLAND Medical.
Jejich produkty se od sebe liší, ať už provedením, nebo například konstrukcí filtru.
Není stomický sáček jako stomický sáček
Stomických sáčků existuje mnoho druhů, mohou být odlišné barvou, tvarem, velikostí, druhem systému a dalšími parametry. Obecně je ovšem možné je dělit podle dvou kritérií:
Podle druhu stomie – přičemž tak lze rozlišovat sáčky kolostomické (uzavřené), ileostomické (výpustné) a urostomické.
Druhé dělení určuje typ jejich uzamykacího systému. Lze si vybrat mezi:
- jednodílným systémem, u něhož je lepící podložka součástí sáčku, a proto je nutné ho vyměnit celý;
- dvoudílným systémem, který se skládá z podložky, měnící se jednou za 2–3 dny, a sáčku;
- adhezním systémem, který připomíná předchozí systém, ale sáček je navíc vybaven lepicí plochou.
Pro každého je vhodné něco jiného, a proto je třeba se důkladně pobavit o možnostech se stomickou sestrou a vybrat vám správný stomický sáček. Nebojte se ozvat, když vám něco na stomickém sáčku nesedí – rozhodně by vás to nemělo omezit v aktivním životě, na nějž jste zvyklí, a až vůbec není třeba trpět.
Ochranné a čisticí pomůcky zlepšují život se stomií
Mezi ochranné pomůcky patří ochranný film, který tvoří vrstvu na kůži, a brání tak vzniku macerací a puchýřků, ochranná pasta, která zabraňuje podtékání podložky, zásypové pudry a také ochranný krém na suchou a citlivou pokožku.
Čisticích prostředků je celá řada a samozřejmě jsou většinou hrazené pojišťovnou. Vybírat můžete mezi čisticími pěnami, roztoky a ubrousky.
Tyto pomůcky jsou příkladem nejmodernějších zdravotnických prostředků, právě ty činí rozdíl mezi kvalitou života stomiků dnes a před sametovou revolucí.
Ostatní příslušenství se postará o vaše pohodlí
Produkty z kategorie ostatní příslušenství napomáhají pohodlí při stomii. Najdeme mezi nimi pohlcovače pachu, přídržné pásky, těsnicí manžety a kroužky, odstraňovače stomické podložky, stomické břišní pásy a prostředky pro zahušťování stolice.
Kdo stomické pomůcky předepisuje?
Stomické pomůcky obecně vám může předepsat smluvní lékař pojišťovny s atestací z následujících oborů:
- chirurgie,
- vnitřní lékařství,
- nefrologie,
- všeobecné praktické lékařství,
- urologie,
- pediatrie,
- klinická onkologie,
- geriatrie.
Je ale třeba vědět, že existují různá předpisová omezení. Například některé typy stomických sáčků může předepsat pouze internista, geriatr, onkolog či chirurg. Protektivní kroužky vám zase nepředepíše nefrolog. Proto je lepší se informovat přímo u svého lékaře.
Limity pro úhradu stomických pomůcek z veřejného zdravotního pojištění
Pomůcky běžně nepodléhají schválení revizního lékaře – to byste potřebovali jen tehdy, pokud by vám množství pomůcek stanovené zákonnými limity nestačilo a bylo by třeba jej navýšit. Předepisování pomůcek se řídí zákonem č. 48/1997 Sb., konkrétně jeho oddílem C. Je důležité vědět, že lékař vám může pomůcky předepsat maximálně na 3 měsíce a nejde je předepsat zpětně.
Většina stomických pomůcek je plně hrazena ze zdravotního pojištění, ale jejich hrazené množství samozřejmě není nekonečné. Limity pomůcek opět upravuje tentýž oddíl zákona. Vybrali jsme pro vás ty nejdůležitější:
- stomické sáčky – dle typu 30 až 60 ks/měsíc,
- podložky – 10 ks/měsíc pro kolostomiky, 15 ks/měsíc pro ileostomiky a urostomiky,
- vkládací kroužky, těsnicí manžety – až 60 ks/měsíc,
- vyrovnávací pásky – až 120 ks/měsíc.
Jak už bylo zmíněno výše, limit se dá v případě potřeby (např. nečekaný úraz v okolí stomie, průjem) navýšit.
Pomůcky vám hned po operaci pomůže vybrat stomická sestra
Stomické pomůcky, které budete používat bezprostředně po operaci, se významně neliší od těch trvalých. Vaším prvním krokem bude setkání se stomickou sestrou, která vám vysvětlí péči o stomii a pomůže vám vybrat správné pomůcky. Z nemocnice byste měli odcházet se stomickou taštičkou, která často obsahuje více vzorků pomůcek, abyste si sami vyzkoušeli, které vám vyhovují.
Důležité je mít na paměti, že stomie se po operaci ještě může zmenšovat a různě měnit – bude tak potřeba upravit velikost pomůcek. Ke změně může dojít i v důsledku hubnutí či přibírání na váze.
Pokud byste potřebovali poradit, nebojte se obrátit na stomickou sestru, poradnu pro stomiky nebo zavolejte na některou z bezplatných linek, které provozují všichni výrobci pomůcek.
(jala)
Zdroje:
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1997-48?text=odd%C3%ADl%20C
https://www.ilco.cz/pomucky/
https://www.ilco.cz/pomucky/stomicky-pytlik/