Co dělat, když dojde k úrazu zubů u dětí?
Jak správně postupovat při zranění dočasných zubů a jak při úrazech trvalého chrupu? Víte, že vyražený dočasný zub se nesmí vracet do zubního lůžka a u vyražených stálých zubů je to přesně naopak?
Poranění zubů u dětí je nutné věnovat pozornost vždy. A to i v případě, že dojde jen k lehkému úrazu nebo se jedná o zuby dočasné, nazývané také mléčné. Zubní kontrola je potřebná, zubní lékař posoudí každý případ individuálně podle závažnosti a typu poranění a provede odpovídající ošetření. Neméně důležité je správné ošetření dítěte před příchodem do zubní ordinace.
Jak postupovat při úrazu dočasných zubů
Poranění zubů u malých dětí bývá způsobeno pádem na bradu. Děti si nejčastěji poškodí přední zuby, především jedničky. U dočasných zubů malých dětí na rozdíl od trvalého chrupu nejsou tak časté zlomeniny zubů. Typické je spíše posunutí zubu, což vede k jeho viklavosti, která se po čase obvykle sama upraví. Nebývá nutné zub dlahovat k sousedním zubům. Pokud je dočasný zub ze svého lůžka posunutý výrazně, zubař by ho měl vytáhnout.
První pomoc při úrazu dočasných zubů
Při úrazu zubů u malých dětí dochází i k nepříjemnému poranění rtu, kdy rána intenzivně krvácí a poraněná ústa rychle otékají. Dítě je potřebné zklidnit a prohlédnout mu dutinu ústní. Najdeme-li úlomek zubu, je třeba jej odstranit a zabránit tak jeho vdechnutí. Na poraněné místo přiložíme čistý, nejlépe vlhký kapesník a dítě dopravíme k zubnímu lékaři.
Jak postupovat při vyražení dočasných zubů
V žádném případě se nesmí mléčný zub násilím vracet zpět do zubního lůžka. Hrozí zhoršené následné prořezávání stálého zubu nebo poškození zárodku stálého zubu. Nepokoušíme se ani navrátit do úst odlomenou částečku skloviny. Stomatolog na odlomeném zubu zahladí ostré hrany, event. zub v případě citlivosti překryje výplní.
Jak postupovat při úrazu stálých zubů
Pokud je zub pouze naražený, není poškozený, ale je citlivý na skus, doporučujeme vyhledat zubního lékaře. V případě uštípnutého zubu je možné díky moderním materiálům a technologiím zub velmi dobře opravit. U zlomenin korunky i kořene záleží na mnoha faktorech. Léčba se pak uzpůsobuje na míru dané zlomenině. Zcela rozdrcený zub pak nezbývá než extrahovat. Nejhorší typ úrazu zubu je úplné vyražení zubu z jeho lůžka. S tímto úrazem se lékaři setkávají nejvíce u dětí ve věku od sedmi do deseti let. Nejčastěji jsou postiženy horní jedničky.
První pomoc při vyražení stálých zubů
Přímo na místě úrazu bychom se měli pokusit vyražený zub zlehka očistit a vrátit ho zpět do lůžka. Z povrchu kořene nikdy neodstraňujte zbytky tkání. Zub se snažíme uchopit pouze za korunku. Po navrácení zubu je výhodné vyzvat dítě, aby se zakouslo do kapesníku a zub byl alespoň provizorně fixován. Pokud je dítě v šoku a odmítá komunikovat a spolupracovat nebo se dospělí obávají vsadit zub do zubního lůžka, je důležité, aby byl zub uchován ve vlhkém prostředí. Pokud je k dispozici nádobka, můžeme do ní dát mléko nebo sliny dítěte, které jsou ideálním prostředím pro přenos. Náhradním řešením může být i navlhčený kapesník. Zub by se měl na své místo v ústech vrátit rychle, ideálně do třiceti minut po úrazu. Vždy je nutné bezodkladně vyhledat zubního lékaře, který po rentgenovém vyšetření zub zafixuje k sousedním zubům, předepíše antibiotika a v pravidelných intervalech ho kontroluje.
U dětí a mladistvých zapomeňte na implantáty
Pokud by lékař zavedl implantát před ukončením růstu čelistí, mohla by se tato zubní náhrada v důsledku růstu čelisti časem ocitnout v místě, kde jsme ji mít nechtěli. Korunka implantátu by mohla být neestetická a při skousnutí by nemusela vyhovovat její poloha. Mezeru po chybějícím zubu je dočasně potřeba vyřešit buď snímací náhradou nebo takzvaným adhezivním můstkem. Teprve po ukončení růstu čelistí lze problém definitivně vyřešit implantátem.
Prevence úrazů zubů u dětí
U malých dětí je prevence stejná jako u všech dalších úrazů těchto dětí. To znamená neustálá pozornost a sledování, jestli se dítě nechystá věnovat nějaké nebezpečné aktivitě. U starších dětí, kde se jedná obvykle o sportovní úrazy (jízda na kole, skateboardu, kolečkových bruslích apod.), jsou nezbytné ochranné sportovní pomůcky tlumící nárazy a pády.
Nejen úraz připraví dítě o zuby… Ztrátě zubů je také třeba předcházet pravidelným čištěním zubů, správnou výživou a pravidelnými návštěvami u zubního lékaře hned, jak se objeví první zoubky.
(liv)