Rostlinná strava jako životní styl
Důvody k alternativnímu stravování mohou být různé, od zdravotních přes ekologické až po etické. Vegetariáni ze svého jídelníčku vyřazují maso, a vegani dokonce veškeré potraviny živočišného původu (oproti vegetariánům navíc mléčné výrobky a vejce). O alternativní stravovací návyky stoupá mezi lidmi dlouhodobě zájem a stávají se vyhledávaným životním stylem. Odlehčit jídelníček je nepochybně zdravé, ale z dlouhodobého hlediska je vhodné si hlídat, zda tělu nezačínají chybět některé důležité živiny. Obzvlášť pokud jste v novém stravovacím režimu začátečník a ještě nedokážete živočišné zdroje živin plně a správně nahrazovat rostlinnými.
Vegetariáni a vegani ve své stravě přijímají více vlákniny, vitaminů C, A, B1 a E, dále hořčíku, draslíku a kyseliny listové. Mívají nízké hladiny cholesterolu v krvi a obvykle i nižší tělesnou hmotnost. Přesto pro ně může být zajištění dostatečného příjmu některých živin výzvou. V našich podmínkách může být například obtížné přijímat dostatek jódu (jeho možným zdrojem jsou například mořské řasy či jodizovaná sůl), omega-3 a omega-6 mastných kyselin (jejich dobrým zdrojem jsou například lněné semínko, vlašské ořechy, olivový, konopný či řepkový olej) či vitaminu D (v zimních měsících, kdy není možné získat jeho dostatek ze slunečního záření, je možné konzumovat houby či o něj obohacené potraviny).
Vitamin B12 je třeba důsledně doplňovat!
Jednou z živin, pro kterou ale v rostlinné stravě neexistuje spolehlivý zdroj (fermentované potraviny nejsou v tomto směru spolehlivé), je vitamin B12. Vzniká jako produkt různých druhů bakterií žijících v trávicím ústrojí hospodářských zvířat či v půdě. Podle studie EPIC-Oxford se jeho nedostatek týká 24 % vegetariánů a až 73 % veganů. Pokud nekonzumujete maso nebo se striktně vyhýbáte živočišným produktům, musíte B12 tělu dodávat v podobě doplňků stravy, v opačném případě si koledujete o problém. Jedná se totiž o vitamin nezbytný pro správné fungování krvetvorby a nervového systému. Hlavními projevy jeho nedostatku jsou chudokrevnost, únava a bledost pokožky. Objevit se mohou také křeče nebo mravenčení končetin, případně deprese a úzkost.
Jednou z možností prevence zjištění nedostatku vitaminu B12 je laboratorní vyšetření. Při odběru krve se zjišťuje také hladina homocysteinu, aminokyseliny vznikající během metabolismu bílkovin za pomoci vitaminů skupiny B, včetně vitaminu B12. Vysoká hladina homocysteinu v krvi ukazuje na nedostatek vitaminu B12. Množství jeho zásob se z krve zjišťuje také pomocí měření koncentrace holotranskobalaminu, bílkoviny přenášející molekuly B12.
Normální hladiny vitaminu B12 v krvi se u dospělého člověka pohybují v rozmezí 200 až 1000 ng/l krevního séra. Nekonvenčně stravujícím se doporučuje doplňovat 10 až 100 µg zdroje B12 v podobě kyanokobalaminu denně nebo 2000 µg jednou za týden. A pokud užíváte potravinové doplňky s obsahem vitaminu B12 nebo potraviny o něj obohacené pravidelně a jste čistě na rostlinné stravě, měli byste alespoň jednou ročně absolvovat kontrolní odběry.
Železo lze přijímat z rostlinných zdrojů, pozor ale na jeho vstřebatelnost
Chudokrevnost nemusí být jen projevem nedostatku vitaminu B12, ale poměrně často může znamenat i nedostatek železa ve stravě. Železo je sice možné přijímat i z rostlinných zdrojů (např. z červené čočky, červené papriky, tmavě zelené zeleniny, cizrny, fazolí pinto, fazolí černé oko, hrachu, tempehu, tofu, celozrnného pečiva, pšeničné kaše, melasy, kešu oříšků, meruněk, švestek a hrozinek, brambor pečených se slupkou, naklíčených luštěnin a semen), ale je třeba při tom dbát nejen na správnou volbu a kombinaci potravin, ale především na jeho dobré vstřebávání. To je ve srovnání s železem z masa mnohem menší. Nedostatek železa se kromě chudokrevnosti projevuje únavou, slabostí a malátností, bledostí pokožky nebo dechovými až srdečními obtížemi. Jsou jím více ohroženy těhotné a kojící ženy.
Nedostatek železa bývá zjištěn už při základním krevním obrazu, kde se stanovuje také hematokrit čili poměr mezi objemem červených krvinek a krve. Při podezření na jeho nedostatek je vhodné vyšetřit také ferritin, odrážející stav zásob železa v organismu. Jeho normální hladina dosahuje u mužů 8,95–28,64 μmol/l a u žen 7,16–26,85 μmol/l. Preventivně je vhodné nechat si udělat odběry jednou ročně, při chudokrevnosti jednou za půl roku.
Ačkoliv nekonvenčně se stravující lidé obvykle nepatří mezi ty, kdo o svém zdraví nepřemýšlí, neměli by se omezit jen na správnou skladbu svého jídelníčku, ale alespoň jednou ročně si dostatek živin v organismu ověřit i krevním odběrem. Nemusí kvůli tomu navštěvovat ani svého praktického lékaře, stačí se dostavit na jakékoliv odběrové místo AeskuLab a získat tak jistotu, že svým stravovacím životním stylem svému zdraví neškodí.
(tkro)
Zdroje:
https://www.meindirektlabor.de/magazin/artikel/naehrstoffmangel-durch-vegetarische-oder-vegane-kost
https://www.apotheken-umschau.de/laborwerte/b12