Víme, proč se přejídáte a k čemu to může vést!
Říká se „jíst do polosyta, pít do polopita“. Pokud se chcete udržet v kondici, měli byste si opravdu hlídat porce. Přejídáním se totiž může zhoršit průběh cukrovky, ovšem lze tím též způsobit její rozvoj.
Směr diabetes
To, že nadváha a obezita zvyšují riziko cukrovky, je známá skutečnost. Nedávno provedený výzkum však ozřejmil, že i krátkodobé přejídání může rychle dohnat organismus do „prediabetického“ stavu. Studie se zúčastnilo 6 zdravých mužů s normální váhou nebo nadváhou. Lékaři dobrovolníkům dali za úkol denně spořádat 6000 kalorií, což je energetická hodnota týdenního jídelníčku průměrného Američana. Během pouhého týdne účastníci výzkumu průměrně přibrali skoro 4 kilogramy. Už po dvou dnech došlo k rozvoji takzvané inzulinové rezistence. Jedná se o stav, kdy buňky nereagují na působení hormonu inzulinu a tělo už není schopné účinně regulovat metabolismus cukrů.
Za vším hledej emoce
Psychika ovlivňuje příjem potravy už od kolébky – vždyť například pláč je jasným signálem ke kojení. Jak rosteme, měníme mateřské mléko za sladkosti či smažená a tučná jídla. Zkrátka za dobroty, kterými můžeme zahnat každodenní stres. Jenže s každým dalším prázdným sáčkem od bramborových lupínků kráčíme mílovými kroky k rozvoji cukrovky. Klíč k úspěchu přitom leží přímo v naší hlavě. Stačí změnit stravovací návyky a začít naslouchat signálům vlastního těla.
„Pětka“ proti přejídání
- Neodbývejte snídaně. Lidé, kteří ráno konzumují více tuků, proteinů a sacharidů, se cítí přes den více sytí. V průběhu dne pak přijmou méně kalorií. Pokud přeskočíte snídani a startujete do nového dne s prázdným žaludkem, budete mít mnohem větší tendenci přejídat se.
- Soustřeďte se na pocit sytosti. Během jídla si dávejte pauzy a vnímejte pocit plnosti žaludku. Na stupnici od 1 do 10, kde nejvyšší číslo znamená pocit přejedení, se snažte dospět k hodnotě 6–7.
- Nenechte se vyrušovat. Nejezte u televize nebo u počítače. Sedněte si ke stolu a v klidu zkonzumujte to, co máte na talíři. Když nebudete během stolování ničím rušeni, budete lépe vnímat pocit plnosti.
- Stravujte se pravidelně. Po plnohodnotném jídle byste měli vydržet tři až čtyři hodiny, než pocítíte intenzivní hlad. Pokud navíc dodržujete pravidlo, kdy byste měli jíst pět až šest menších porcí jídla za den, pocit hladu by se neměl vůbec dostavit.
- Zásobte se vlákninou. Vláknina pomáhá dosáhnout rychleji pocitu zasycení, ten vám navíc vydrží delší dobu. Zařaďte tedy do svého jídelníčku co nejvíce zeleniny a ovoce. Bílé pečivo a těstoviny potom vyměňte za celozrnné. Vaše tendence k přejídání budou mnohem menší.
(holi)