Virémie aneb Po stopách hepatitidy
Virová hepatitida je nepříjemné, ale léčitelné onemocnění. Jedním z nejsledovanějších parametrů při této chorobě je, zda je virus virové hepatitidy přítomen v krvi a kolik se ho tam nachází.
Málo, nebo moc?
Virémie je hodnota ukazující, kolik viru koluje v krvi pacienta. Nejčastěji se měří pomocí metody polymerázové řetězové reakce (PCR), přičemž existují dvě varianty, jak měřit – kvalitativně a kvantitativně. Kvalitativní měření zjišťuje pouze to, zda byl ve vzorku nalezen virus, kvantitativní měření pak přesně určí, kolik viru se v krvi nachází. Výsledky kvantitativní metody se uvádí v jednotkách na milimetr (IU/ml), což je mezinárodní označení nahrazující dříve používané jednotky, které uváděly přímo počet kopií viru v mililitru krve. A jak je to s výsledky?
- Virémie ukáže, jak si imunitní systém umí poradit s viry hepatitidy.
- Hodnoty virémie se mohou pohybovat od nuly až po miliony IU/ml a mohou v čase velmi kolísat.
- Důležité pro hodnocení nejsou ani tak absolutní hodnoty jako logaritmy jejich změn, tedy o kolik řádů se virémie změnila.
- V praxi se nejčastěji používá právě označení s logy – např. pokles ze 3 mil. IU/ml na 30 000 IU/ml je možné označit jako pokles o dva řády neboli pokles o dva logy (logaritmy).
Co virémie neprozradí
Máme-li virus v krvi, snaží se neustále množit. Proti tomu ovšem bojuje imunitní systém – právě hodnota virémie nás informuje o obranyschopnosti organismu vůči viru hepatitidy C. Pacienti, kteří mají před zahájením léčby nízkou hodnotu virémie, mají i větší šanci na úspěšné vyléčení. Za nízké se přitom považují hodnoty méně než 600 000 IU/ml. Něco nám však virémie neodkryje – nelze z ní určit poškození jater. Dalším zádrhelem je také fakt, že i nejnovější metody dokážou určit přítomnost viru maximálně od hodnot 50 UI/ml. Při nižších hodnotách nelze s jistotou říci, zda se virus v krvi nachází, či ne. Proto je nutné vyšetření u pacientů s podezřením na virovou hepatitidu za nějaký čas opakovat.
(kam)
Zdroj: www.hepc.cz