Mnoho žen si klade otázku, jak jsou na tom s plodností. Důvodem může být potřeba ujištění, že jsou zdravé a schopné početí, nebo třeba předchozí neúspěšný pokus o otěhotnění. Testy a vyšetření, které zhodnotí reprodukční zdraví, je možné absolvovat na klinice reprodukční medicíny Unica v Brně.
Pokud se pro vyšetření plodnosti rozhodnete, čekají vás krevní testy, ultrazvukové vyšetření vaječníků a dělohy i analýza menstruačního cyklu. Lékaři nejdříve provedou ultrazvukové vyšetření, kterým zjistí počet antrálních folikulů (AFC). Dalšími informacemi do skládanky jsou samozřejmě věk a BMI. Při odběrech krve pak mohou lékaře zajímat hodnoty:
- folikulostimulačního hormonu (FSH),
- luteinizačního hormonu (LH),
- estradiolu,
- antimülleriánského hormonu (AMH),
- hormonů štítné žlázy,
- mužského pohlavního hormonu DHEA.
Co napoví výsledky
Z kompletních výsledků je lékař schopen poznat především biologický věk vaječníků a zhodnotit rezervu vajíček. Napoví zejména ultrazvukové vyšetření a hodnota AMH, která hodnotí zásobu folikulů, v nichž dozrávají vajíčka. Čím vyšší hodnota AMH, tím je vyšší počet folikulů, a tedy vajíček. Ženy tak po konzultaci s lékařem z kliniky Unica získají nápovědu, zda je z pohledu zdravotního stavu vhodné těhotenství odkládat, nebo ne.
Věk nejde obelhat
Až budete s gynekologem hovořit o motivaci k vyšetření nebo přímo o výsledcích, nevyhnete se tématům jako věk a životní styl. Není totiž žádným tajemstvím, že s rostoucím věkem postupně klesá počet vajíček a že po pětatřicátém roce věku je tento pokles ještě výraznější. Úbytek se týká především geneticky kvalitních vajíček, která zvyšují šanci na úspěšné donošení zdravého dítěte.
Nasměrujte životní plány
Nejčastěji se o vyšetření na klinice reprodukční medicíny Unica zajímají ženy okolo třicátého roku věku, které řeší, zda odkládání těhotenství, například kvůli zaměstnání, může v budoucnu přinést problémy s početím. Pokud se ukáže, že některé výsledky nejsou ideální a otěhotnění by ve vyšším věku mohlo být komplikované, většinu žen nasměrují informace od lékaře na „rodinnou cestu“.
Když to nejde…
Pokud se nedaří otěhotnět a situace dospěje k využití darovaných vajíček, asi vás napadne mnoho otázek ohledně dárkyně. Kdo to je? A jak to bude s podobou? Nejčastěji je dárkyní žena mezi 20 a 26 lety, přičemž se ukazuje, že nejkvalitnější vajíčka mívají ženy, které jsou vyrovnané, příjemné a přirozeně hezké a ženské.
Dárkyně vs. příjemkyně
Přestože je proces darování vajíček v České republice anonymní, příjemkyně se dozví krevní skupinu dárkyně vajíček a její základní tělesné údaje – výšku, hmotnost, barvu očí a vlasů. Příjemkyně také ví, jaký obor dárkyně studuje nebo jakou vykonává práci. Je velmi důležité nabídnout příjemkyni vajíčka od takové dárkyně, která je jí jednak podobná fyzicky a jednak osobnostně.
(pak)
www.unica.cz/cs