Co je to legionářská nemoc? Šíří se klimatizací i vodovodem.
Legionářská nemoc je závažné plicní onemocnění, často s postižením dalších orgánů. Toto onemocnění bylo poprvé popsáno v r. 1976 ve Filadelfii v USA, kde vznikla rozsáhlá epidemie akutního respiračního onemocnění s vysokou úmrtností zrovna při sjezdu legionářů, kteří byli ubytováni v hotelu a infikovali se pomocí hotelové klimatizace.
Jak se člověk může nakazit?
Tuto nemoc způsobuje mikrob Legionella pneumophila, který je přirozenou součástí vodních ekosystémů. Pro přežívání legionel je potřeba vlhké prostředí, určité tepelné optimum (25-42 stupňů Celsia) a přítomnost některých kovů (železo, zinek, měď), které tvoří základ klimatizačního zařízení a vodovodní sítě. Nejčastěji se nakazí oslabení jedinci (nemocní, staří). Epidemie legionelóz byly pozorovány v souvislosti s poruchou vzduchotechnických zařízení v hotelích a nemocnicích. Byl prokázán přenos vzdušnou cestou. Inkubační doba (tj. doba od nákazy k prvním příznakům) je 2-10 dnů.
Jak tato nemoc probíhá?
Onemocnění se vyskytuje ve dvou formách. Těžší forma – tzv. legionářská nemoc se častěji vyskytuje v epidemiích. Nemoc probíhá jako těžký zápal plic. Pacient kašle, cítí velkou bolest na hrudníku, objevují se bolesti hlavy, stavy zmatenosti, poruchyorientace, halucinace, dále zvracení, průjem, bolesti břicha, poruchy jaterní funkce. Vzácně byly popsány i záněty osrdečníku, poplicnice, i srdečního svalu. Druhá forma legionelózy – tzv. pontiacká horečka má mírnější průběh. Onemocnění připomíná chřipku: horečka, bolesti hlavy, malátnost,bolesti svalů, bez známek zápalu plic. Příznaky onemocnění odeznívají během 2 až 5 dnů.
Jak se tato nemoc léčí?
Hlavními léky jsou antibiotika. Asi u třetiny pacientů dochází k dechové nedostatečnosti vyžadující intenzivní péči s intubací a řízeným dýcháním. Prognóza závisí na včasné diagnóze a léčbě. Lehčí průběh má pontiacká horečka.
Jaká je prevence?
V prevenci usilujeme o vyhledávání kontaminovaných vodních zdrojů, o jejich odstranění a o přechlorování vody v nemocnicích.