Co je to kýla?
Žádná kýla není stejná. Její příznaky se mohou objevit náhle či postupně. Různí se i stupeň bolesti. Jak kýla vypadá a které typy kýl jsou nejčastější?
Co je to vlastně kýla?
Kýla (hernie) je vrozené či získané vakovité vychlípení pobřišnice (kýlní vak), do něhož se přesouvá část břišních orgánů (nejčastěji střevo nebo tuk).
Kýlní branka je otvor ve stěně břišní, kterým kýlní vak vystupuje ven.
Obsahem kýly mohou být jednotlivé části trávicí trubice (žaludek, tenké střevo, tlusté střevo, červovitý výběžek), předstěra (omentum) či slezina.
Důsledkem neléčené kýly jsou komplikace, které mohou vést k uskřinutí. To v nejzávažnějších případech vede až k ohrožení zdraví a života.
Na dotazy spojené s kýlou odpovídal chirurg MUDr. Tomáš Šebek ve specializované poradně. Přečtěte si jeho odpovědi, možná pomůžou i vám.
Potřebujete se zeptat lékaře jak řešit stávající zdravotní potíže nebo pomoci s objednáním k lékaři? Využijte našich služeb.
Poradit se s lékařem Objednat se k lékaři
Existují různé druhy kýl
Pro základní orientaci postačí rozdělení podle doby a způsobu vzniku:
- Vrozené (hernia congenita): Příčinou je vývojová porucha. Vrozené kýly bývají většinou dědičné.
- Získané (hernia acquisita): Vznikají v otvorech břišní stěny, které se otevřou až po narození. Ty se vytvářejí buď v důsledku zvýšeného nitrobřišního tlaku, bez zvláštního tlaku v oslabené břišní stěně, nebo kombinací těchto dvou příčin.
Kýlu lze klasifikovat i podle toho, kde se nachází: Typicky se měkká boule, již je možné zatlačit, vyskytuje:
- V třísle (tříselná kýla): Nejčastější typ kýly, vyskytuje se přibližně v 75 % případů. Vzniká v tříselném kanálu, kde u mužů prochází chámovod a u žen děložní vaz. Je o nejčastěji se vyskytující kýlu u dospělé populace. Více jsou ji postiženi muži. Kýly mohou dosahovat velikosti od třešně, přes švestku až po velikost pěsti, ale mohou být i větší.
- V oblasti pupku (pupeční kýla): Vrozená pupeční kýla se vyskytuje nejčastěji u novorozenců (10–20 %), protože mají zeslabené místo v břišní stěně tam, kde prochází pupečník. Kýlní branka se u novorozenců do věku dvou let může spontánně uzavřít. Pupeční kýla u dospělých nevymizí a časem se zhoršuje. Vyskytuje se častěji u žen, které již byly několikrát těhotné.
- V místě již jednou operovaném (kýla v jizvě): Po chirurgickém zákroku v dutině břišní vzniká riziko, že jizva po operaci povolí a vznikne kýla. Asi v 15 % případů se po nějaké době od operace jizva rozestoupí a střeva či tuková tkáň se může protlačit pod kůži. Kýla v jizvě se může projevit krátce po chirurgickém zákroku, ale i po mnoha letech. Zejména v případech, kdy došlo k poruchám hojení (hnisání, stehové píštěle).
- V oblasti břišní stěny (epigastrická neboli břišní kýla): Objevuje se pod pupeční jizvou a spíše trápí muže. Jedná se o vrozený i získaný typ kýly
Kam dál?
Kýla potkává půl milionu Čechů, jediným trvalým řešením je operace.
S léčbou kýly neotálejte, není se čeho bát.
Kýla v těhotenství – jaké hrozí komplikace?