Co dělat, když bylo slunečních paprsků na naši kůži příliš
Snad každý z nás se už někdy spálil na sluníčku. Podcenění síly slunečních paprsků dokáže pořádně znepříjemnit celý zbytek dovolené. Člověk se cítí jako v ohni a každé sebemenší vlákénko oděvu při kontaktu s rudou kůží způsobuje nemalou bolest.
Snadněji spálit se můžete i kvůli lékům
Slunce je pro nás nebezpečné především kvůli ultrafialovému záření, které vydává. Pokud se proti němu dostatečně nechráníme, spálíme se. Každý z nás je více či méně odolný vůči slunečním paprskům, a to nejen kvůli odlišné pigmentaci, ale také vlivem léků nebo kosmetiky, kterou užíváme. Jedná se přitom o skutečnou popáleninu, podobně jako když se polijeme vařící tekutinou nebo se dotkneme horkého předmětu. V případě, že jsme se na stejném místě spálili už dříve, kůže nám zčervená o to pravděpodobněji.
Slunce může i zabít
Pokud jsme to se slunečními paprsky „přehnali“, kůže začne pomalu červenat a asi po 12–24 hodinách je nejčervenější. Většina z nás má zkušenost jen s tímto, prvním stupněm popálení. Pokud jste ale nuceni trávit na prudkém slunci dlouhou dobu, mohou být popáleniny závažnější a objevují se puchýře. V historii byly popsány případy, kdy byli lidé plavící se po moři natolik popáleni, že zemřeli v důsledku ztrát tekutin a infekce. Podobně těžké spálení je doprovázeno kromě těch místních také celkovými příznaky – horečkou, třesavkou, zvracením, bolestí hlavy či mdlobami. V těchto případech je samozřejmě nutné navštívit lékaře.
Jak správně sluneční popáleninu ošetřit
V případě, že se nám „povedlo“ spálit se jen mírně, můžeme si pomoci sami. Postižené místo chlaďte studenými obklady nebo koupelí. Rovněž se doporučuje několikrát denně nanášet na zarudlou kůži přípravky obsahující aloe vera nebo panthenol. Zmírní se tak bolest a urychlí hojení. Nikdy však nepoužívejte na spálené místo žádné parfémované či olejové látky, nedrážděte ho škrábáním nebo holením a samozřejmě ho chraňte před sluncem. V případě potřeby užijte volně prodejné léky proti bolesti.
I když není žádná velká věda sluneční popáleninu ošetřit, je velká chyba dopustit, aby k ní vůbec došlo. Znamená to totiž, že člověk slunce podcenil, a to se mu může odplatit nejen spálením, ale také vznikem rakoviny kůže. I když slunce k životu nepochybně potřebujeme, i o něm platí, že čeho je moc, toho je příliš.
(veri)
Zdroj: www.emedicinehealth.com